Podle průzkumu asistenční společnosti Europ Assistance, který byl zveřejněn zde, je každý Čech alespoň jednou ročně ve stavu, kdy by si potřeboval vzít neschopenku a vyležet se s nemocí doma. Nastoupí na ni ale jen 27 % dotázaných. Zbylých 73 % nemocných řeší situaci jinak. Část si vezme dovolenou, jiní chodí do práce nemocní nebo pracují doma v rámci home office.
Důvody, proč lidé nejsou s nemocí doma a nedopřejí si potřebný klid, jsou podle tohoto průzkumu různé. V 52 % případů se obávají výpadku příjmů, a tak situaci nějak vydrží. Ve 46 % mají na starost péči o rodinu a klid si tak nedopřejí. Pouze pro 30 % respondentů je důležité, aby byli v době nemoci doma a v klidu.
Je sice pravda, že nemocenskou placenou od prvního dne někteří lidé zneužívali, pravda je ale i to, že si mnozí „marodění na neschopenku“ v dnešní podobě prostě nemohou dovolit.
A tak zatímco se zodpovědní pracující musí rozhodovat, jak se při své nemoci zachovat, naši „slavní“ zákonodárci se již léta dohadují a mění a dohadují, mění a nechvátají, jejich problém to zřejmě není.
O tomto jejich „nekonečném příběhu kotrmelců“ svědčí i ukázka z článku Nemocenská v prvních třech dnech. Nekonečný příběh? ze serveru mesec.cz.
Ale jak se politici z „pravicových“ stran dívají na problematiku profesí, kde lidé pracují v rizikovém prostředí plném „bacilů“, jako je např. zdravotnictví nebo školství? Toť otázka.
Přijatelným řešením by mohla být kombinace nemocenské, náhrady mzdy placené zaměstnavatelem a možnosti čerpat tzv. sick days (placené zdravotní volno).
Tak ať se naši politici snaží a konají v „zájmu zdraví lidu“.
Je sice téměř jisté, že zaměstnanec - nestraník, který obhajuje zrušení karenční doby, bude „pravicovými“ politiky označen jako „levičák“.
Ale od politiků “formátu“ Petra Fialy nebo Jiřího Pospíšila, který arogantně prohlásil, že acylpyrin na banální chřipku si může každý koupit sám, by mě takové označení nechalo zcela v klidu. Končí komentář Zdeněk Lanz.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)