Třetí nejsilnější stranou by se v případě hypotetických únorových voleb stala SPD, a to se ziskem 11,3% hlasů, což je navýšení ve srovnání s výsledkem loňských sněmovních voleb o 0,9 procentního bodu.
Čtvrtou nejsilnější stranou je s aktuální voličskou podporou 10,8% ODS, která v porovnání s loňskými říjnovými volbami naopak ztrácí 0,5 procentního bodu.
Pátá ČSSD si s aktuální voličskou podporou 7,5% voličů ve srovnání s loňským volebním výsledkem polepšila o 0,3 procentního bodu.
KSČM v únoru získala o 0,8 procentního bodu více než v loňských volbách a aktuálně má tak podporu 6,9% voličů.
Lidovci mají v únoru podporu 5,8% voličů, což je stejná hodnota, které dosáhli v loňských sněmovních volbách.
Hnutí STAN by se ziskem 5,4% hlasů bylo posledním politickým uskupením, které by v únoru získalo sněmovní křesla.
Pod pětiprocentní hranicí zůstala v únoru se ziskem 4,5% hlasů TOP 09.
Voliče hnutí ANO však posilují i mediální výpady a kritika politických oponentů, a to zejména proti Andreji Babišovi. Právě mediální a politické výpady jsou pak stmelujícím faktorem i pro voliče SPD, které navíc na svoji stranu získává bývalé voliče KSČM.
Zajímavý je pak i přesun voličů TOP 09 k hnutí STAN.
Dění na domácí politické scéně tak proti sobě postavilo na jedné straně voliče hnutí ANO, SPD, KSČM, ale i prezidenta Miloše Zemana, proti ODS, STAN, TOP 09 a neúspěšného prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše.
Mezi těmito mlýnskými kameny pak zůstávají sociální demokraté a Piráti. Zatímco voliči ČSSD přešlapují na místě a s obavami a možná i určitou nadějí čekají na nadcházející události, Piráti z aktuálních politických událostí těží a získávají politické body, ale zejména pak voliče.
Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretický volební zisk politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily tříprocentní hranici.
HYPOTETICKÝ VOLEBNÍ MODEL – POSLANECKÉ MANDÁTY:
(sanep, prvnizpravy.cz, foto: arch, grafy: sanep)