• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    SANEP: Hnutí ANO posiluje, TOP 09 by se v únoru nedostala do Sněmovny!

    5-3-2018 První Zprávy 89 511 slov zprávy
     
    Ačkoli se Andrej Babiš potýká s prozatím neúspěšným sestavením vlády a nadále i s kauzou Čapí hnízdo, stále má na své straně téměř třetinovou voličskou podporu, která vysoce převyšuje volební zisky ostatní parlamentních stran, uvedla společnost SANEP.
     
    Aktuálně druhý největší zisk volebních preferencí náleží Pirátům, kteří by v únoru získali 12,1% hlasů, což je o 1,4 procentního bodu více ve srovnání s loňských volebním ziskem.

    Třetí nejsilnější stranou by se v případě hypotetických únorových voleb stala SPD, a to se ziskem 11,3% hlasů, což je navýšení ve srovnání s výsledkem loňských sněmovních voleb o 0,9 procentního bodu.

    Čtvrtou nejsilnější stranou je s aktuální voličskou podporou 10,8% ODS, která v porovnání s loňskými říjnovými volbami naopak ztrácí 0,5 procentního bodu.

    Pátá ČSSD si s aktuální voličskou podporou 7,5% voličů ve srovnání s loňským volebním výsledkem polepšila o 0,3 procentního bodu.

    KSČM v únoru získala o 0,8 procentního bodu více než v loňských volbách a aktuálně má tak podporu 6,9% voličů. 

    Lidovci mají v únoru podporu 5,8% voličů, což je stejná hodnota, které dosáhli v loňských sněmovních volbách.

    Hnutí STAN by se ziskem 5,4% hlasů bylo posledním politickým uskupením, které by v únoru získalo sněmovní křesla.

    Pod pětiprocentní hranicí zůstala v únoru se ziskem 4,5% hlasů TOP 09.


    Jak ukazují únorové volební preference, hnutí ANO i přes veškeré problémy a kauzy, s nimiž se potýká předseda Andrej Babiš, u voličů získává stále větší podporu. Voliči hnutí ANO tak dávají ve své podstatě najevo, že stávající kauzy Andreje Babiše a problémy se sestavením vlády prozatím nevnímají za natolik podstatné, aby se od podpory hnutí ANO odklonili. V této souvislosti je však nutné zmínit, že i vzájemné vztahy Andreje Babiše s prezidentem Milošem Zemanem, které naopak voliči hnutí ANO vnímají velmi pozitivně, nemusí ochránit hnutí ANO a Andreje Babiše od všech problémů. Prozatím však toto spojenectví přináší hnutí ANO kladné body.

    Voliče hnutí ANO však posilují i mediální výpady a kritika politických oponentů, a to zejména proti Andreji Babišovi. Právě mediální a politické výpady jsou pak stmelujícím faktorem i pro voliče SPD, které navíc na svoji stranu získává bývalé voliče KSČM.




    Naopak pro voliče ODS má pozitivní vliv neochota vstoupit do vlády s hnutím ANO.

    Zajímavý je pak i přesun voličů TOP 09 k hnutí STAN.

    Dění na domácí politické scéně tak proti sobě postavilo na jedné straně voliče hnutí ANO, SPD, KSČM, ale i prezidenta Miloše Zemana, proti ODS, STAN, TOP 09 a neúspěšného prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše.

    Mezi těmito mlýnskými kameny pak zůstávají sociální demokraté a Piráti. Zatímco voliči ČSSD přešlapují na místě a s obavami a možná i určitou nadějí čekají na nadcházející události, Piráti z aktuálních politických událostí těží a získávají politické body, ale zejména pak voliče.

    Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretický volební zisk politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily tříprocentní hranici.

    HYPOTETICKÝ VOLEBNÍ MODEL – POSLANECKÉ MANDÁTY:




    Hypotetický volební model byl sestaven pomocí d'Hondtovy metody pro výpočet mandátů. Vychází z únorového průzkumu volebních preferencí, tedy pouze z hlasů 61,8% rozhodnutých voličů a také údajů posledních sněmovních voleb.

    (sanep, prvnizpravy.cz, foto: arch, grafy: sanep)


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑