Baizuo, hanlivý výraz v mandarínčine, ktorý odkazuje na „ľavicové elity“ na Západe, sa medzi čínskymi používateľmi internetu stáva čoraz populárnejším, pričom analytici tento jav pripisujú hnevu verejnosti voči tomu, čo vnímajú ako komplex nadradenosti západných liberálnych elít a ich ideologickú agendu proti Číne.
Čínski používatelia internetu už dávno používajú výraz baizuo, ktorý doslova znamená „biela ľavica“, aby zosmiešnili liberálne elity na Západe, no stanica Fox News sa tejto témy ujala len nedávno, potom, ako si o ňom prečítala článok napísaný Žang Čenčenom, doktorandom politickej teórie a politológie.
Baizuo odkazuje na ľudí, ktorí sa „starajú len o témy ako imigrácia, menšiny, LGBT a životné prostredie“, ktorí „nemajú zmysel pre skutočné problémy v skutočnom svete“, ktorí obhajujú len mier a rovnosť, aby „uspokojili vlastné pocity morálnej nadradenosti“, a ktorí sú „posadnutí politickou korektnosťou“ až tak, že „tolerujú spiatočnícke islamské hodnoty v záujme multikulturalizmu“, píše sa v Žangovom článku zverejnenom 11. mája 2017.
Výraz baizuo neodkazuje len na biele liberálne elity, keďže aj bývalý americký prezident Obama bol považovaný za obhajcu ideológie baizuo. Podľa Žangda, čínska verejnosť spomenula, že baizuo sa prvý krát objavilo preto, aby bola opísaná nemecká kancelárka Angela Merkelová a jej rozhodnutie privítať viac než jeden milión imigrantov z tretieho sveta do Európy, čo narušilo právo Číňanov zostať v Európe. Ostatné pojmy, ako „sväté matky“, boli taktiež vymyslené na zosmiešnenie západných politikov, ktorí vítajú moslimských imigrantov a pomáhajú islamizovať Európu.
Na stránke Zhihu, kde sú otázky a odpovede, dostala otázka „prečo sú dobre vzdelané západné elity považované v Číne za ‚bielu ľavicu‘?“ viac než 400 odpovedí.
Jeden z používateľov povedal, že baizuo sú ľudia, „ktorí obhajujú inklúziu a antidiskrimináciu, no nedokážu tolerovať odlišné názory.“ Ďalší používateľ na stránke Zhihu napísal, že názory baizuo sú také plytké, že majú tendenciu zachovávať sociálnu rovnosť tak, že prijímajú ideológie, ktoré idú proti základnej predstave o rovnosti.
„Číňania nemajú radi túto skupinu ľudí, lebo si myslia, že baizuo vždy dávajú najavo pocit nadradenosti a zastávajú tvrdý postoj voči Číne,“ povedal Žu Feng, profesor na Škole medzinárodných štúdií Pekinskej univerzity.
Niektorí ľudia veria, že baizuo sú falošní a pokryteckí a kvôli nim sa situácia na Západe zmení od zlej ku horšej, povedal Žang Jiwu, odborník na kultúru na Pekinskej univerzite.
Používatelia internetu si myslia, že liberálne elity na Západe neuvažujú nad podmienkami v Číne, keď hovoria o problémoch ako sú práva zvierat, práva žien a zmeny klímy, povedal Žang.
Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Global Times