• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Stačilo!, Basta!”, odkázali Taliani Bruselu

    8-3-2018 Zem & Vek 127 1506 slov zprávy
     

    Vyše 46 miliónov talianskych voličov využilo 4. marca príležitosť vyjadriť po piatich rokoch zdesenie nad tým, kam sa to rúti ich krajina. Hospodárstvo stagnuje, ani len oficiálna miera nezamestnanosti neklesá pod desať percent a čo je najhoršie, cez Stredozemné more sa neprestávajú hrnúť húfy nezvaných migrantov z Afriky a Ázie. Vládnuce inštancie v Ríme sa nemajú k tomu, aby zastavili ilegálnu masmigráciu a namiesto toho pripravujú spolu s bruselskými únijnými technokratmi legislatívu na zavedenie systému centrálne riadeného prisťahovalectva. Nie však na austrálsky alebo americký spôsob povoľovania vstupu len žiadateľom s potrebnými kvalifikačnými predpokladmi. Namiesto toho sa majú i Taliani podvoliť tlaku Bruselu a Úradu vysokého komisára OSN pre migráciu vykonávaného na celú Európu. Demokracia sem, demokracia tam, má prijímať v nastávajúcich rokoch milióny obyvateľov Tretieho sveta túžiacich po lepšom živote.


    Vtedy a dnes


    Keď súčasný vodca Ligy Severu vystupoval na volebných zhromaždeniach pred piatimi rokmi za rečníckym pultom s logom „Stop Immigrazione Clandestina“ (Zastavte ilegálne prisťahovalectvo), démonizovala ho domáca a nadnárodná mienkotvorná masmediálna mašinéria ako krajne pravicového xenofóba.


    Radoví talianski voliči vtedy podcenili ničivý potenciál masovej migrácie a z Ázie a Afriky. Liga Severu so ziskom vyše štyroch percent hlasov v dolnej a hornej komore parlamentu pred piatimi rokmi príliš nezažiarila. V hlasovaní o kreslá v Poslaneckej snemovni získala vo februári 2013 len vyše 4% hlasov a v Senáte zhruba takisto. Na volebnom nebi zažiarilo v tých dobách z iného dôvodu politicky nováčikovské Movimento Cinque Stelle, v preklade Hnutie piatich hviezd, známe aj pod skratkou M5S. Uchmatlo vyše 25% hlasov do Snemovne a necelých 24% hlasov do Senátu. Bodovalo na únave (ba priam odpore) miliónov Talianov z politikárčenia, korupcie a zákulisných trikov etablovaných politických strán, ktoré plnili bez ohľadu na pravicovú alebo ľavicovú stranícku ideológiu očakávania oligarchov, veľkého kapitálu a bruselského centra Európskej únie. Zasadzovalo sa síce za posilnenie priamej demokracie, ale nie za okamžité a nekompromisné zastavenie ilegálnej migrácie.


    Dirigentskú paličku v parlamente dostala po voľbách 2013 úslužná stredoľavá Demokratická strana. Bola násilnejším členom slniečkárskeho Italia Bene Comune (Taliansko za spoločné blaho). Jej vedenie nepripravilo Talianov na blížiace sa ničivé migračné cunami, ktoré v lete 2015 natrvalo rozvrátilo spoločenskú klímu na Starom svetadiele. I médiá hlavného prúdu priznávajú, že cez Stredozemné more sa odvtedy dostalo do krajiny Apeninského polostrova vyše 620 tisíc migrantov. Neoficiálne čísla z neupravených štatistík sú samozrejme vyššie. Kým suchozemskí invázia z Blízkeho a Stredného východu po tzv. Balkánskej trase cez Turecko, Balkán a strednú Európu výrazne zoslabla a existuje nádej, že sa v takej drastickej miere nezopakuje, pripravujú migračné inštitúcie OSN a všakovakých mimovládnych organizácií Európanov na trvalé mohutné migračné prílivy z Afriky. Vládnucim garnitúram v členských štátoch EÚ sa odporúča dohodnúť na zlegalizovaní a psychologicko-politickom zlegitimizovaní masového transkontinentálneho prisťahovalectva. Má dostať právny rámec záväzný pre všetky národné štáty.


    Salvini pripravuje Brusel o spánok


    Tomu sa v Taliansku jednoznačne vzopreli dve politické strany, ktoré sa pred tohtoročnými parlamentnými voľbami združili do bloku Coalizione di centrodestra (Stredopravá koalícia). Tvorili ho štyri strany a tri z nich sa dostali do parlamentu. Najmenšou, s výsledkom čosi vyše štyroch percent do Snemovne i do Senátu, je národne konzervatívne a euroskeptické zoskupenie Fratelli d’Italia (Bratia Talianska). Burcuje za národný štát pod vedením bystrookej 41-ročnej rímskej právničky a novinárky, ktorá priostrila rétoriku po tom, čo prestala vykonávať v novembri 2011 úrad ministerky pre mládež. Giorgia Meloniová sa úspešne profiluje ako matka maloletej dcéry, cítiacej na vlastnej koži pulz chaotickej doby. Vystupuje za záchranu tradičného hodnotového sveta kresťanského Talianska a na svojom statuse na sociálnej sieti Twitter razí heslo „NO alla Turchia in Europa. NO all’islamizzazione dell’Europa.“ (Nie Turecku v Európe, nie islamizácii Európy!) Odmieta udeľovanie talianskeho občianstva potomkom privandrovalcov a nabáda k vzdoru voči odovzdávaniu kompetencií národného štátu Európskej únii.


    Čo ako pôsobivo argumentuje, jej odkazu chýba prieraznosť výrokov dvoch alfa samcov volebnej Stredopravej koalície. Medzinárodne známejším je zakladateľ a vodca strany Forza Italia, bývalý trojnásobný ministerský predseda Silvio Berlusconi. V dôsledku finančných, korupčných a iných afér prišiel o právo kandidovať až do roku 2019 v akýchkoľvek voľbách. Namiesto seba by však v prípade možnosti zostaviť vládnu koalíciu postavil Taliana, ktorý s tým 1. marca vyslovil súhlas. Nebol to nik iný ako globalistami spoľahlivo preverený predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani.


    Parterom i rivalom politického žongléra, 81-ročného S. Berlusoniho v Stredopravej koalícii je europoslanec a vodca Ligy Severu Matteo Salvini. S Berlusconim sa dohol, že ak koalícia získa nárok na sformovanie vlády, premiérom sa stane šéf strany s vyšším umiestnením. Stala sa ňou s bezmála osemnástimi percentami do Snemovne i do Senátu Salviniho formácia Lega Nord (Liga Severu). Kandidovala so skráteným názvom Lega, aby ním vyjadrila rozšírenie pôsobnosti na celé Taliansko. Hoci sa volebné programy oboch strán v mnohom prekrývali, pragmatický Berlusconi sa bude po voľbách so svojou stranou snažiť usmerňovať v parlamente poslancov tak, aby predchádzali otvorenej konfrontácii s Bruselom. Salviniovci budú menej „elastick“ a to z dobrých dôvodov. Zaplavovanie Talianska afro-ázijskou migráciou bude pokračovať a Salvini sa cíti byť povolaný postaviť sa na čelo politického odporu.


    Tesne pred voľbami vyhlásil v rozhovore pre britský denník The Daily Express na adresu Bruselu toto: „Rozhodne podporujem právo občanov na vyjadrovanie cestou referenda. Británia predstavuje prvú a jedinú členskú krajinu  Európskej únie, kde občania dostali možnosť vysloviť sa k členstvu v EÚ. Odmietli ho. To ma neprekvapuje. Prečo by mali slobodní ľudia ostávať v klietke absurdných zákonov,  predpisov a obmedzení ponižujúcimi ich skutočné potreby? Voľby v Taliansku dajú Európskej únii poslednú príležitosť, aby sa zreformovala. Pokiaľ to neurobí, ukáže sa, že brexit nebol ničím iným ako začiatkom nevyhnutného rozkladu so všetkými z toho vyplývajúcimi následkami a nebezpečenstvami.“


    V Bruseli, Berlíne a iných západoeurópskych metropolách pripravujú zavedenie systému regulovanej migrácie. Ťažko si vedia predstaviť, ako by s nimi spolupracoval taliansky kabinet pod vedením M. Salviniho. Jeho voliči a stúpenci, ktorých počet bude narastať, budú od neho očakávať protiútok v podobe podnikania krokov na deportáciu státisícov nezvaných prišelcov a obzvlášť tých, ktorí nedostanú azyl. Liga Severu to voličom aj sľubovala. Že urobí čosi so šesťsto tisíc „migrantmi bez práva na pobyt“, sa začiatkom februára dokonca zastrájal aj Silvio Berlusconi. Od neho sa ale na rozdiel od M. Salviniho neočakáva dodržanie predvolebných sľubov.


    Nechajú si Taliani navliecť uzdu?


    Ešte menšiu razantnosť by podľa všetkého prejavila talianska vláda na čele so šéfom Hnutia piatich hviezd a podpredsedom Poslaneckej snemovne Luigim Di Maiom. Jeho strana nevytvorila spojenecký volebný blok a napriek tomu si v porovnaní s voľbami 2013 značne polepšila. Získala takmer každý tretí hlas (32,7%) pri voľbách do Snemovne a vyše 32% hlasov do Senátu. Stala sa tak najsilnejším individuálnym politickým subjektom a 31-ročný ambiciózny Di Maio nebude ochotný naďalej ponechávať M5S v postavení protisystémového outsidera, ktorý nestojí pri koryte. Vplyvné nadnárodné mocenské kruhy od neho očakávajú, že prejaví v mene zabránenia pádu Talianska do chaosu ochotu vstúpiť do koalície – nazvime ju hypoteticky Koalícia národnej spády – navonok v záujme vytvorenia vlády schopnej pohnúť krajinu vpred. Rozumie sa do budovania „čoraz užšej Európskej únie“, aby mohla byť platným členom jej toľko traktovaného „užšieho jadra“.


    Talianski voliči síce odkázali Bruselu „Stačilo! Basta!”, ale ten sa nechystá len tak ľahko hádzať flintu do žita. Eurokratom ostáva v rukách nátlakový nástroj na Rím v podobe porazenej talianskej Demokratickej strany. Vo voľbách 2018 vytvorila slniečkársku Coalizione di centrosinistra (Stredoľavú koalíciu), ktorá prišla takmer o tretinu hlasov. No Demokratická strana ostáva s vyše 18% hlasov v Snemovni a vyše 19% hlasov v Senáte vplyvnou prevodovou pákou Bruselu.


    Primárnym zámerom nadnárodných kruhov je primať „Päťhviezdičkárov“ k vstupu do koaličného zväzku s probruselskými Demokratmi. Hľadajú tiež cestičky na obmäkčenie Ligy Severu. Zároveň sa pripravujú na najmenej želateľnú eventualitu: na euroskeptickú koalíciu Päťhviezdičkárov s Ligou Severu, aby ju následne skrotili podľa rakúskeho príkladu. Pripomeňme, že koalícia hlučne protimigračných Slobodných so stredopravými Ľudovcami sa v alpskej republike sťaby švihnutím prútika „upokojila“ a prestala „klásť nerealistické požiadavky“. S temperamentnými Talianmi to pôjde ťažšie a možno vôbec nie.



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑