Zarazilo mě, že tragédie, která se odehrála v obci Velká Mača, se nápadně podobá ústřední zápletce trojdílného světoznámého kriminálního románu Milénium Stiega Larssona. Ve druhém díle je zastřelen ve svém bytě investigativní novinář se svou snoubenkou kvůli svému pátrání týkajícího se vztahů podsvětí a některých lidí z policie a zpravodajské služby. Oba mladé lidi zastřelí nájemný vrah, který nedopatřením nechá vražednou zbraň spadnout do sklepa. Ta ovšem zavede vyšetřování na falešnou stopu. V knize je nejen detailní popis vraždy, ale také plánek bytu s polohou těl obou zavražděných, z ní vyplývá, že novinář byl zastřelen jako první v předsíni, jeho partnerka následně v ložnici.
Situace v rodinném domku ve Velké Mače se liší tím, že vrah jako první zabil Martinu Kušnírovou a teprve potom novináře. V Miléniu zanechaná zbraň přesvědčí vyšetřovatele, že vraždu spáchala osoba duševně narušená, ve slovenské tragédii naopak nalezený náboj (či náboje) navedl vyšetřování na mafiánskou stopu. Samozřejmě, že nápadná podoba skutečného zločinu s jeho literární předlohou může být náhodná, ale také bych nevylučoval možnost, že ten, kdo vraždil, to dělal poprvé a potřeboval nějaký scénář.
Strejček: Dnes Slovensko, zítra možná Česká republika!
Představím-li si EU jako šachovnici, tak chápu, proč právě nyní se rozbíhá pokus o změnu vlády na Slovensku a nejspíš také v České republice. Nejlepší odpovědí na prohru na jižním křídle bude úder ve středu šachovnice. Protiimigrační frontu od Itálie přes Rakousko, Maďarsko, ČR, Slovensko až po Polsko lze nejsnáze rozrušit právě v jejím středu. Slovenský premiér je na řadě jako první (protože Kiska). U nás se bude útočit na tři postupné cíle – Tomio Okamuru, Andreje Babiše a Miloše Zemana. Zřejmý je také časový rámec operace: Tyrkysová revoluce by je měla svrhnout ještě předtím, než se začne projednávat Dublin IV.
Možná, že u nás nebude třeba ji dotáhnout až do majdanovitého konce, bohatě stačí, když vyděsí premiéra v demisi a zpozdí sestavení plnohodnotné vlády, takže Junckerova doktrína omezené suverenity členských zemí EU zvítězí. Jenom migranti k nám už nepůjdou z Itálie, ale ze Španělska nebo Řecka.
Možná, že předčasné volby představují jediné schůdné východisko ze současné krize. Končí komentář Jaroslav Bašta.