Jak už jsme diskutovali dříve, tak „hypersonické letouny a střely vyvíjí a testují Spojené státy, Rusko a Čína stále rychlejším tempem. I když závody v hypersonických technologiích mezi supervelmocemi nějakou dobu narůstají, tak kdo by si zpočátku pomyslel, že tyto technologie nejenže vnesou revoluci do civilních a vojenských programů, nýbrž že budou diktovat i budoucnost civilizace na planetě zemi.“
Podle Washington Examiner měl minulý týden náměstek ministra obrany pro výzkum Michael Griffin prezentaci na Obranné konferenci McAleese-Credit Suisse, na níž varoval: „Jakmile se Číňanům podaří nasadit taktické nebo regionální hypersonické systémy, tak tím ohrozí bojové skupiny našich letadlových lodí. Tím budou držet v ruce hrozbu pro celou naši povrchovou flotilu. Tím budou v ruce držet hrozbu pro naše předsunuté pozemní síly.“
Griffin zdůraznil, že Peking v uplynulém desetiletí provedl „20 krát více zkoušek hypersonických zbraní než za stejné období Spojené státy.“ Uvedl, že Peking utrácí miliardy za vývoj a testování nejaderných verzí hypersonických zbraní, které by mohly učinit letadlové lodi Námořnictva Spojených států s jaderným pohonem bezbrannými proti hypersonickým úderům.
V prosinci 2017 hlásila Reuters, že prezident Donald Trump Griffina nominoval, aby byl jeho náměstkem ministra obrany pro výzkum a inženýrství. Tuto nominaci potvrdil americký Senát 15. února 2018, což znamená, že zastával tuto svou pozici necelé dva týdny, a už vyhlásil vývoj hypersonických zbraní za svou „nejvyšší technickou prioritu.“
Griffin zdůraznil, že Peking se transformuje na globální supervelmoc a nejhoršího nepřítele Ameriky, přičemž prezident Xi Jinping modernizuje Lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) kolejovými střelami, hypersonickými a kradmými bojovými tryskáči. Už v úvodním odstavci líčil, jak by mohlo být Americké impérium bez jakýchkoliv pochyb svrženo ze své pozice, pokud takoví jako Rusko a Čína ovládnou oblast hypersonické techniky před Washingtonem.
„Nebudeme-li mít kapacity k obraně a přinejmenším stejné kapacity k vedení odpovědi na ofenzivní straně boje, tak se tím dopustíme toho, že umožníme vznik situace, kdy budou námi nasazené síly v ohrožení. Takovou laskavost jim udělat nemůžeme,“ řekl Griffin.
„To by pak jedinou naší reakcí bylo buď je nechat postupovat podle svého, nebo se uchýlit k jadernému úderu. No, to by byla pro Spojené státy nepřijatelná situace,“ dodal.
Tady je rychlokurz o tom, co to znamená hypersonické létání:
Defence News upřesňuje rozpočet Pentagonu na rozvoj hypersoniky:
Rozpočet Agentury pokročilých výzkumných projektů (DARPA) na hypersonické zbraně v posledních dvou letech neustále roste, ale příznivci této technologie by nepochybně přivítali větší financování. Kongres ve finančním roce 2017 na hypersoniku přidělil 85,5 milionu $. Požadavek na rok 2018 byl 108,6 milionu, tj. jde o 27 procentní nárůst. A naposledy zveřejněný požadavek na rok 2019 ukazuje, jak toto číslo vyskočilo na 256,7 milionu $ - tj. o hromující 136 procentní nárůst, ale pořád ještě podle standardů Pentagonu je to dost malé číslo.
Griffin dále uvedl, že „výhodou hypersonických systémů je vezmeme-li to zeširoka bez ohledu na jejich dosah, je, že podletí protiraketovou obranu a přeletí protileteckou obranu. Je to tedy výklenek čehosi, čemu jsme se v poslední době moc nevěnovali, a kdybych v reakci na to mohl rozhodnout o svých nejvyšších technických prioritách, jak v obranných tak v útočných zařízeních, tak by prioritou bylo právě tohle. Když je naší možnou reakcí, buď je jen nechat vyhrát, nebo se uchýlit k jaderným zbraním, tak jsme se dostali na hodně špatné místo, kam jsme nechtěli. Tím si u svých protivníků říkáme o ohavné chování.“
Co se týče vývoje hypersoniky, má Griffin v hluboké pentagonské žumpě pár kriticky důležitých spoluhráčů…
Generálporučík Samuel Greaves, ředitel Agentury raketové obrany, řekl, že rychlost, s jakou Rusko s Čínou „zkoumají, vyvíjí, testují a nasazují zbraňové systémy,“ vyžaduje, aby začala jeho agentura brát hypersonickou hrozbu vážně.
Rovněž generál Paul J. Selva, 10. Místopředseda spojených náčelníků štábů, 30. ledna varoval: „My, USA, jsme v hypersonice ztratili technické vedení,“ ale „ještě jsme neztratili boj o hypersoniku.“
Je ohromující pozorovat, jak činitelé Pentagonu už otevřeně přiznávající, že pro Americké impérium by se už v blízké budoucnosti mohla stát největším bolením hlavy hypersonická hrozba. Je tu však fakt, že se tu už jako rozhodující začíná projevovat realita zahnívání Amerického impéria, jelikož i podle oficiálního chápání Pentagonu jsme v hypersonických zbraních na chvostě.
Hlavní otázka, kterou klademe je: Mohly by hypersonické zbraně učinit letadlové lodi s jaderným pohonem Námořnictva USA zastaralými krámy?
Možná, že to, jak Pentagon udržoval 800 vojenských základen po celém světě a vedl nekonečné hybridní vojenské konflikty, odklonilo tolik potřebné zdroje k financování kriticky důležitých technologií (např. hypersonických), které by mohly Ameriku udržet jako vůdčí supervelmoc. To, že jsme v soutěži o hypersoniku zaostali, je symptomem přerostlého impéria… Je to stejné, jako jsme to viděli vždy předtím. – Řím hoří.
Zdroj: zerohedge.com
Loading...