• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Amerika si koupila většinu bývalé sovětské říše, včetně Česka

    27-3-2014 Svobodné Noviny 441 1600 slov zprávy
     

    To není ruská propaganda, ale strohá fakta o USA. To prohlásil bývalý hlavní poradce prezidenta Ronalda Reagana, jeho ekonomický reformátor, Paul Craig Roberts. Je to jiný pohled na politiku USA. Pohled na Spojené státy zevnitř. Jeho doslovný výrok budou kovaní pravdoláskaři těžko rozdýchávat: „Koupili jsme si většinu bývalé sovětské říše. Ty vlády ovládáme, vlastníme. A pravděpodobně vlastníme i Českou republiku.“ Americký ekonom Paul Craig Roberts se v osmdesátých létech podílel na úspěšných reformách americké ekonomiky. Dělo se tak v rámci administrativy prezidenta Ronalda Reagana. V roce 1987 bylo Robertsovi uděleno nejvyšší francouzské státní vyznamenání – Řád čestné legie. Dlouhé roky byl vedoucím redaktorem listů Wall Street Journal a BusinessWeek.




    Dušan Navrátil - Bloger

    Dušan Navrátil – Bloger



    V politice se projevoval jako tvrdý kritik nejen demokratů, ale i republikánů. Těžko ho proto považovat za levičáka. Za své názory musí být českými pravdoláskaři nenáviděn a označen za bolševika. Jsem zvědavý, jak se s tím poperou… Ale já věřím, že něco vymyslí. Oni budou zpochybňovat vše, co není tvrdě proamerické. Proto musím parafrázovat Černé barony: „Vy ty vědomosti chlapi máte. Tak se za ně nestyďte.“ Sem s nimi, dodávám já. Pozor, odkaz na konci článku je povinná četba každého demokrata – pravdoláskaře.


    A jaké jsou názory Paula Craig Robertse?


    Globalizace není až tak skvělá, jak dosud bylo nekriticky adorováno. Ekonomika založená na službách se Spojeným státům příliš neosvědčila. Střední třída v USA má málo pracovních příležitostí a odchází ze země. U amerických firem dochází k přesunu výroby mimo USA. Ale tato globalizace má jen krátkodobý finanční efekt. V dlouhodobém horizontu se začne projevovat technologickým zaostáváním. Roberts doslova říká: „Kde se nevyrábí, tam nelze ani inovovat.“ Americké firmy potom toto zboží vyrobené v zahraničí dováží zpět do USA…


    Americkou ekonomiku dle Robertse udržují zejména starší lidé. Zajímavý je i jeho pohled na to, kdo má v rukách reálnou politickou moc a kdo skutečně ovládá Spojené státy: Je to 1% těch nejbohatších Američanů. Zvláštní demokracie – jednoprocentní.


    Proč to Amerika dělá?


    Myslím, že je to proto, že Spojené státy jsou řízeny oligarchií. Tady žádná demokracie neexistuje. Je to všechno faleš, přetvářka, show. Amerika je ve skutečnosti řízena Wall Streetem, vojensko-bezpečnostním komplexem, ropnými společnostmi, zemědělskou lobby a v menší míře pojišťovnami a farmaceutickými firmami. A samozřejmě Americko-izraelským výborem pro veřejné záležitosti. To je velká, mocná lobby, která zajišťuje, že Spojené státy budou vždy chránit Izrael.


    Dvě nejmocnější zájmové skupiny, Wall Street a Pentagon podle Robertse spolu skrytě válčí. Oba bloky k tomu využívají americkou administrativu. Americká nadvláda nad světem se odvíjí více ze strany finanční než vojenské. Byly doby, kdy Wall Street bohatl z různých finančních produktů a z jejich neustálého vytváření. Armádně bezpečnostní komplex (Pentagon) bohatl díky vojenským výdajům. Pentagon ve snaze získat vedoucí pozici v USA si vylobboval vyšší válečné výdaje. To oslabilo dolar a tím i sílu Wall Streetu. Dolar je totiž jeho hlavním nástrojem. Role těchto dvou lobbystických skupin se potom promítá i do volby prezidenta USA.


    I americký prezident je tedy „prolobbovaný“?


    Jistě. Kdokoli se chce ucházet o vysoký politický úřad – třeba o post kongresmana nebo právě prezidenta -, musí sehnat obrovskou sumu peněz na volební kampaň. Rozhodující fondy na politické kampaně mají v rukou silné zájmové skupiny, ona oligarchie, o níž jsem hovořil. Dostatečné peníze tak lze získat jen tak, že budete těmto zájmům sloužit. Kdo se vzpříčí a prohlásí třeba, že si nepřeje další válčení na Blízkém východě, jde od válu. Zákony tady píše oligarchie. A to, že je schvaluje Kongres a podepisuje prezident, to je jenom divadlo.


    Americkou noční můrou se stává i Čína. Obavy USA z Číny pramení z jejího hospodářského vzestupu. Mezinárodní měnový fond zveřejnil zprávu, že během několika let Čína hospodářsky předběhne Spojené státy. To Washington děsí k smrti. Proto hlavním důvodem války v Libyi byly čínské ropné investice. Vyvolat povstání pomocí podplacených lybijských kmenů na východě (tam začala revolta, ne v hlavním městě) u hranic s Egyptem, by snad dokázala i CIA. Čína navíc silně investuje v celé Africe a zvětšuje tak sféru svého vlivu.


    Dále Paul Craig Roberts hovoří o zájmu USA (vojensko-bezpečnostního komplexu) na válce s Íránem. Izrael tlačí na to, aby tato válka byla.


    Dotaz ohledně krize v Sýrii:


    Tam zase jde hlavně o ruskou námořní základnu ve městě Tartus. Spojené státy si nepřejí ruskou námořní přítomnost ve Středozemním moři, tím méně přímo na Blízkém východě. Ale opět – nejdou na to přímo. Jde zase o „ozbrojené povstání“. Přitom když byli vojensky umlčováni lidé v Bahrajnu, nikdo se ani neozval. Jakmile by se něco takového mělo dít v Libyi nebo Sýrii, hned jsou USA v pohotovosti. V Bahrajnu totiž Amerika námořní základnu má. A uvědomme si rovněž, že pokud USA dosáhnou svého v Libyi i Sýrii, cesta na Írán bude takříkajíc „umetená“.


    USA ovládají řadu loutkových režimů a přitom jsou loutkou v rukách Izraele.


    Ano. Na Blízkém východě nemáme nezávislou zahraniční politiku. Všechny tamní problémy, všechny války vyvěrají z toho, že Izrael se nikdy ze svých zločinů nezodpovídal. Proto Izrael hledí na Ameriku jako na svůj loutkový stát. Cokoli jim řekneme, ignorují – Izraelci dělají jen to, co sami chtějí. Problém je v tom, že jakmile Izrael kritizujete, hned vás nařknou z antisemitismu, z toho, že nemáte rád Židy. Ale v tom to není, jde jen o to, že každý by se měl zodpovídat ze svých činů.


    Takže falešní Americanos a gringové, nekritičtí a slepí obdivovatelé USA, než začnete dštít své naučené mantry a mlet žlučovité „americké náboženství“ převzaté z oficiálních médií, přečtěte si prosím článek, na který odkazuji. Upozorňuji, že pravdoláskařům může být životu nebezpečný. Znovu připomínám, že tyto informace pochází od předního muže Reaganovy administrativy. Žádný bolševik. Žádný přítel Ruska. Je to jeho kritický postoj. Jo, jo. Je to tak.


    Odkaz je úplně dole. Nicméně, jak znám lidi, většina se tam stejně nepodívá. Proto jsou nejzajímavější pasáže onoho rozhovoru převzaty doslovně a zde psány kurzívou.


    V rámci takového globálního pohledu působí absolutně komicky a trapně, jak se dva pražští vrabci neustále čepýří a natřásají bojovně peříčky. Nazvat je válečnými jestřáby (ač se snaží) by bylo v rozměru informací poskytnutých Paulem Craig Robertsem příliš přehnané a vznešené. Ironické, to ano. Jejich vlastenecko-demokratické pocity z nich až nečekaně vyhřezly. Lidově řečeno, bouchly v nich ukrajinské saze. Nakonec posuďte sami:


    Publicista Teodor Marjanovič opět dne v 22. 04. 2014 v MF DNES běsnil o Ukrajině: „Kdyby teď měli po ruce atomovou bombu, mluvilo by se jim s Moskvou jinak.“ Božínku, ten je ostrý. V minulých dnech očividně přepínal své síly. Na vině budou nejspíš erupce na Slunci nebo přehřátí mozku v sauně. Přečtěte si mou ironickou poznámku na konci článku Padouch Putin a Spasitel Marjanovič. Já to s tou atomovkou myslel sarkasticky, publicista Marjanovič doslova. Je jen otázkou času, kdy se začne dovolávat nebe i pekla.


    Pan Marjanovič mi připomíná admirála Bensona z filmové parodie Žhavé výstřely: „Musíte zničit továrnu na jaderné zbraně. Za dvanáct hodin má být uvedena do provozu. Pokud byste netrefili tento objekt, máte dva náhradní. Lékárnu a střední školu.“ Typický pravdoláskař a humanitární bombarďák. Právem mu tak náleží gloriola mazaného manipulátora. Doufejme, že jeho pochybná „sláva“ bude pouze krátkodobá.


    Druhý agresivní vrabčák, Karel Steigerwald, na to šel od lesa. Kdo má jiný názor než on, je blbec a pátá kolona: „Na těch pitomcích, kteří dělají doma i na Krymu Putinovi alibi k referendu, je patrné, jak je žene vlastní zupácká pýcha. Jsou trapní, ale sami se považují za stratégy s politickým rozmyslem.(MF DNES 21. 03. 2014). Tak a máme to. Nejchytřejší je pan Steigerwald, hned za americkým senátorem J. McCainem, který trapně (doufejme, že ne zupácky) haraší protiraketovým radarem v Česku. Jeden mírotvůrce lepší než druhý. Chudák Roberts, ten by to schytal. Ještěže oba pražské vrabce nezná…


    Těm ptáčkům nedochází, že jak Rusko, tak i USA jsou imperiální velmoci. V jejich geopolitických hrách ani tak moc nejde o tu demokracii, kterou nám zejména proameričtí patolízalové dennodenně servírují.  Dříve jsme měli sovětské odborníky. Dnes máme americké. Dříve se Gottwald a spol. jezdili do Sovětského svazu učit, jak zakroutit krky těm druhým. Dnes Ištvan a Bradáčová jezdí do USA. Co se tam učí oni, se bojím i jen představit. Ale svržení Nečasovy vlády (přes její veškerou odpornost) ukazuje, že to asi nebylo soustředění prokurátorů ve skautském táboře. Čert vezmi obojí typy takových expertů…


    Na závěr dotaz na Robertse, proč kritizuje americkou administrativu, kde působil.


    Lidé obecně dosud nepochopili ten zásadní fakt, že Spojené státy se od Reaganových let fundamentálně proměnily. Došlo k nástupu neokonzervativců, kteří sdílejí stejnou ideologii jako jakobíni během Francouzské revoluce. Nabyli přesvědčení, podobně jako kdysi francouzští revolucionáři, že Američané jsou tím vskutku ctnostným národem. A že jsme povinováni vštěpovat naše hodnoty zbytku světa. Proto též ty vojenské invaze, podvracení cizích vlád nebo jejich přímá koupě. V nákupech cizích vlád jsme ostatně velmi efektivní – koupili jsme si většinu bývalé sovětské říše, třeba středoasijské státy. Ty tamní vlády ovládáme, vlastníme – v Gruzii, taktéž loutkové zemi, jsme dokonce rozpoutali válku. A pravděpodobně vlastníme i Českou republiku.


    Tento spasitelský komplex není jen otázkou USA. Britský publicista a komentátor časopisu The Economist nedávno pro MF DNES prohlásil: „Hlavní problém spočívá v tom, že jsme nedokázali zničit KGB, odstranit čekistické smýšlení z jádra ruské moci. A také jsme nedokázali přesvědčit Rusy, že rozpad SSSR v roce 1991 byl pro ně osvobozením, nikoliv porážkou.“ Proč by to měli dělat Angličané a Američané? To je interní záležitost Ruska. A jak by Angličané měli přesvědčovat Rusy, že se mají jak na zámku? Asi stavbou anglo-potěmkinových vesnic? Větší pitomost jsem dlouho nečetl.


    Pro ty úplně největší odborníky, amerikanisty, kteří mi budou nasazovat „ruskou hlavu“ uvádím, že ve svých dvou starších článcích jsem pozitivně hodnotil právě roli Ronalda Reagana v jeho boji proti tzv. „Říši zla“ v osmdesátých létech. Tehdejší Amerika se mi líbila, dnešní, Bushovsko-Obamovská ne. Aby bylo jasno. Je to složité pochopit?


    Amerika vlastní i Česko, říká Reaganův reformátor (Paul Craig Roberts)



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑