Otrávenie bývalého plukovníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Júlie nervovoparalytickou látkou novičok, vyvinutou pred pol storočím v niekdajšom Sovietskom zväze poslúžilo západným mocenským kruhom a na vystupňovanie politického a mediálneho ťaženia proti Rusku.
„S najväčšou pravdepodobnosťou“
Tragická udalosť zo 4. marca, keď ich našli otrávených na lavičke v britskom meste Salisbury, sa môže javiť ako samostatná príhoda. V skutočnosti tvorí len ďalšiu v sérii epizód, ktoré vyhrocujú napätie medzi transatlantickým Západom a Ruskom. Pričiňuje sa zároveň o to, aby studená vojna neochabovala, ale naopak prituhovala.
Nečakajúc na dôkladné vyšetrenie a získanie jednoznačných dôkazov, rozšírili tlačové agentúry, vrátane slovenskej TASR a všetky z nich čerpajúce médiá vo štvrtok 15. marca správu, že: „Lídri USA, Francúzska, Nemecka a Británie vydali vo štvrtok spoločné vyhlásenie, v ktorom označujú Rusko za zodpovedné za použitie vojenskej nervovoparalytickej látky pri otrávení bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry … Podľa týchto štyroch štátov Británia povedala svojim spojencom, že za útok je „s najväčšou pravdepodobnosťou zodpovedné Rusko.““ Ako vidno, nevyvrátiteľné dôkazy nahradil elastický pojem „s najväčšou pravdepodobnosťou“. Vyhlásenie, zjavne ušité horúcou ihlou, podpísali predsedovia vlád Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka, ako i americký prezident Donald Trump.
Pri ňom sa treba zastaviť. Len dva dni predtým konštatoval pomerne nestranne na margo tvrdení britskej vlády o vine Ruska toto: „Zdá sa mi, že by to mohlo byť Rusko podľa dôkazov, čo majú. Len čo si ozrejmíme fakty a stotožníme sa s nimi, odsúdime Rusko alebo kohokoľvek iného.“ Vyprovokoval tým masmediálne hromobitie, že si vôbec trúfol vybočiť z radu pravoverných štátnikov a neodsúdil ako oni Rusko aj bez chýbajúcich dôkazov. Belgický denník Le Soir, taliansky Corriere della Sera a španielsky El Pais sa zapojili do protiruského bubnovania titulkami o vypuknutí novej studenej vojny.
Rozvážny Corbyn
Jedinou britskou mediálne neodignorovateľnou osobnosťou, ktorá nabádala k rozvážnosti a varovala pred tvorbou predčasných záverov, bol vodca opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn. Počas parlamentnej rozpravy a pred televíznymi kamerami položiť premiérke Therese Mayovej logickú otázku, prečo Rusko nedostalo vzorky jedovatého plynu, ako žiadalo. Ostatní poslanci, vrátane opozičných Labouristov, sa zomkli do jedného šiku s Konzervatívcami na bezvýhradnú podporu ministerskej predsedníčky a na pritvrdenie voči Rusku. Server Politico.eu onálepkoval 68-ročného J. Corbyna, ktorý dráždi vládnucu garnitúru aj programom za návrat k sociálno-demokratickým koreňom labouristov, najhanlivejším prívlastkom súčasného newspeaku: „UK’s Russophile-in-chief stands up to Theresa May„ (Náčelník rusofilov v Británii sa stavia proti Therese Mayovej).
„EÚ & NATO“
Zásadový politik, akým Corbyn je, sa nedal zastrašiť a vo štvrtok zopakoval v názorovej rubrike denníka The Guardian svoje presvedčenie o potrebe počkať na výsledky vyšetrovania. Britská vláda sa však neriadila jeho radami a nariadila vyhostenie 23 ruských diplomatov. Moskva odpovedala rovnakým odvetným opatrením.
Eskalácia pokračovala. Šéf britskej diplomacie Boris Johnson, ako sa píše v titulku tlačovej agentúry TASR, „obvinil Putina z rozhodnutia otráviť Skripaľa„. Kremeľ označil ústami Dmitrija Peskova, hovorcu prezidenta Vladimíra Putina, takéto tvrdenie za „šokujúce a neospravedlniteľné porušenie pravidiel diplomacie a slušného správania„.
Londýn zatiahol celú aféru na pôdu Bezpečnostnej rady OSN, len aby tam mohol škandalizovať Rusko bez predloženia pádnych dôkazov.
Nezaháľala ani Severoatlantická aliancia. Vo vyhlásení zo 14. marca vyslovila znepokojenie, že išlo o prvý útok nervovým plynom na území Aliancie od založenia NATO. Krízovým duchom naplnené posolstvo poslal svetu cez sociálnu sieť Twitter hlavný koordinátor EÚ pre rokovanie s Veľkou Britániou o ukončení jej členstva v únii Guy Verhofstadt: „Musí byť dané jasne najavo, že útok proti jednej z krajín EÚ & NATO je útokom na nás všetkých.“ Výrazové spojenie v podobe „EU & NATO country“ vytvára symboliku, ktorá nemôže nechať Rusko ľahostajným. Navodzuje dojem inštitucionálneho a vojenského prepojenia Európskej únie s paktom NATO. Ako kyjaku, ba vlastne dvojpalice na ruského medveďa.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.