• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Právo na bývanie kedysi a dnes

    23-3-2018 Zem & Vek 75 422 slov zprávy
     

    Nech už si o období socializmu myslíme čokoľvek, nikto netrpel sociálnou núdzou, každý mal právo a povinnosť pracovať, a tým zabezpečené svoje základné sociálne práva – právo na obživu, zdravotnú starostlivosť, vzdelanie, a predovšetkým to, čo sa dnes už stáva iba výsadou tých šťastnejších – právo na vlastné bývanie.


    Kľúčovým bol Zákon č. 41/1964 Zb. o hospodárení s bytmi. Určoval povinnosť národným výborom (tie hospodárili s bytmi), aby boli určené prioritne pre rodiny s nižším príjmom a väčším počtom detí; aby byty prideľovali pracovníkom najdôležitejších národných podnikov a závodov, ako aj povinnosť ohlasovať voľné byty. Podľa §2 mali podnikové a závodné byty slúžiť zamestnancom, ktorí museli za prácou dochádzať. Vznikli tak poradovníky uchádzačov o byt, kde sa bolo treba zapísať a čakať, čo bola asi najproblematickejšia časť.



    Socialistická panelová výstavba spôsobila, že sa v Československu na niekoľko desaťročí pozastavila výstavba tzv. satelitných mestečiek, ktoré boli typické najmä pre okolie Prahy už za prvej ČSR. Ich výstavba sa tu opäť rozbehla v druhej polovici 90. rokov, počet obyvateľov v bezprostrednom okolí hlavného mesta ČR sa potom v priebehu desiatich rokov zväčšil zhruba o 130-tisíc. Informáciu priniesla televízia ČT24, ktorá to prirovnáva k situácii, ako keby niekto bezprostredne za Prahou postavil mesto veľkosti Pardubíc alebo Plzne. Až na to, že toto osídlenie je rozložené do viacerých lokalít. Pri Bratislave zažila výstavba satelitných mestečiek najväčší boom medzi rokmi 2004 a 2008. Potom začala stagnovať.


    S pôvodnými obyvateľmi starej dediny, ku ktorým sa satelitné mestečko primklo ako prívesok, väčšinou novousadlíci žiadne vzťahy nemajú, starousadlíci sa na nich dívajú skôr s nevraživosťou. Ako upozorňuje dokument Českej televízie Satelity, kvôli týmto štvrtiam sa často zastavia tá najúrodnejšia pôda a výstavba je voči krajine veľmi nezodpovedná. Navyše moderná zástavba pri tradičnej dedine architektonicky často pôsobí ako päsť na oko. Domy sú stavané nahusto vedľa seba s minimálnymi pozemkami.


    Sen o pokojnom bývaní v lone prírody je tak len ilúziou vyvolanou marketingom developerskej spoločnosti. Namiesto panenskej prírody máte výhľad na pozemky susedov a potom ďalej na pusté polia. Ešte aj za prírodou musíte jazdiť niekam ďalej. Je to prakticky to isté, ako keby niekto zobral výškovú budovu, rozrezal ju na kusy a poukladal ich vedľa seba. Aj preto si satelitné mestečká vyslúžili prezývku paneláky naležato. S tým rozdielom, že cena domu v nich výrazne prevyšuje cenu panelákového bytu. Toto bývanie si môžu dovoliť len lepšie zarábajúci ľudia, ktorým banka poskytne vyššiu hypotéku.



    Autor: Lukaš Perný, Marián Benka



    Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian





    Zem a Vek

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑