Protiruská propaganda už dorazila aj na britské školy. Žiaci v Spojenom kráľovstve dostali novú špeciálnu publikáciu, ktorá vysvetľuje, ako Rusko a “toxický Putin” otrávili Západ.
Nová publikácia zložená z krátkych článkov a videa o aktuálnych udalostiach slúži ako učebná pomôcka v britských školách. Bez uvedenia faktov ale vysvetľuje študentom, že Vladimir Putin je “najnebezpečnejší vodca v Európe po Hitlerovi.”
Ide o ďalší klasický príkladom rusofóbie – populárnej predstavy, ktorá tvrdí, že Rusko je najväčšou hrozbou pre ľudstvo a krajinou na pokraji kolapsu. Zdá sa, že niektoré inštitúcie v Spojenom kráľovstve chcú túto predstavu vtlačiť do hláv občanom skôr, než vôbec vyrastú.
Článok s názvom “Toxický Putin v misii otráviť Západ” hovorí o mnohých obvineniach proti ruskej vláde, od zostrelenia civilného lietadla MH17 nad Ukrajinou, vedenia “digitálneho blitzkriegu” proti Európe a objednávania útoku chemickými zbraňami na Sergeja Skripaľa, zatiaľ čo v texte chýbajú akékoľvek zmienky o dôkazoch týchto tvrdení.
Článok oznamuje zásadný kontext o všetkých týchto prípadoch a tvrdí, že “Putin sa len uškŕňa a všetko popiera.” Prezident Ruska však v skutočnosti hovorí “ukážte verejnosti dôkazy”. Okrem toho v inkriminovanej publikácii sa uvádza, že Putin “sedí na zásobách chemických zbraní.” Článok ponúka názor na “Vlada” Putina – je vraj silný a nebezpečný pre slobodný svet.
Vo svojom príhovore hlavný redaktor publikácie Richard Addis tvrdí, že založil spravodajskú agentúru v januári 2011 s cieľom riešiť ekonomickú nespravodlivosť a pomôcť deťom z chudobných prostredí dozvedieť sa, ako funguje svet.
“Spustili sme akciu Deň pre školy a stredné školy, aby sme mladým pomohli vysvetliť aktuálne politicko-spoločenské záležitosti v krátkych článkoch napísaných a ilustrovaných našimi vlastnými spisovateľmi a grafikmi. Projekt má byť vážnou službou pre všetkých, nielen pre ľudí na vrchole pyramídy, má pomôcť nahradiť debaty, ktoré mnohí mladí doma nevedú; má tiež vymedziť základné otázky, ktoré formujú svet a pomôcť čitateľom spýtať sa na dobré otázky, “napísal.
Je ironické, že v publikácii nájdeme napríklad ilustráciu Putina s odrazmi jadrového výbuchu v jeho okuliaroch – autori tak nechávajú veľmi malý priestor pre deti, aby rozmýšľali a urobili si vlastný názor na základe faktov.
V ďalšom ironickom texte v publikácii dehonestujú opozičného lídra Jeremyho Corbina, ktorý sa dostal pod paľbu kritiky za to, že požiadal britskú vládu o dôkazy predtým, ako sa unáhlil v záveroch, že Rusko stojí za otravou Skripaľa.
Zdroj: hs.sk
Loading...