• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Západ zmobilizoval sily proti Rusku a zaútočil. Proti diplomatom

    28-3-2018 Zem & Vek 71 1019 slov zprávy
     

    Otrávenie dvojitého agenta Sergeja Skripala a jeho dcéry Júlie v britskom Salisbury poskytlo anglo-americkému tandemu príležitosť zdisciplinovať strečkujúcich vazalov pod zámienkou potreby zomknutia sa proti hrozbe z Východu. Veľká Británia, USA, viaceré európske štáty, ako i Kanada s Austráliou vyhostili celkove vyše sto ruských diplomatov. Tlak na váhajúce krajiny ako Slovinsko, Slovensko, Portugalsko, Cyprus a Belgicko neprestajne narastá, aby sa pripojili k protiruskému šíku a nenarušovali vyžadovanú jednotu EÚ v prejave solidarity s Veľkou Britániou, aj keď z únie odchádza.


    Vysoká pravdepodobnosť namiesto plnej pravdy


    Ako-tak jednoznačné odmietavo voči vynucovanej solidarite sa zatiaľ vyjadrilo iba Rakúsko. „Chceme si ponechať kanály na rozhovory s Ruskom otvorené. Rakúsko je neutrálnou krajinou a vidí sa ako budovateľ mostov medzi Východom a Západom,“ citoval denník Die Presse vládne vyhlásenie. Washington s Londýnom takúto osobitosť Viedni povoľujú v rámci udržiavania komunikácie s Moskvou v období studenej vojny. Po páde Železnej opony nakrátko utíchla, no v súčasnosti je už späť, a to v inovovanej podobe primeranej podmienkam 21. storočia.


    Rakúsky kancelár Sebastian Kurz a šéfka rezortu diplomacie Karin Kneisslová vyjadrili na margo masového vykazovania ruských diplomatov z Veľkej Británie, USA a mnohých satelitov Spojených štátov stanovisko, z ktorého som citoval, v značne alibistickom duchu. Uhýbajú, keď nenapádajú, ako by mali a mohli, podstatu veci, že totiž Londýnu, Washingtonu a jeho spojencom chýbajú dôkazy o vine Ruskej federácie za otrávenie Skripalovcov. Britské vyšetrovacie skupiny prácu ešte nedokončili, ruských expertov k spolupráci nepripúšťajú a medzinárodné spoločenstvo preto nevyvodzuje predčasné závery. Inak, a to zdanlivo iracionálne, sa ale správa úzky výsek medzinárodného spoločenstva spadajúci pod kuratelu Angloameričanov. Tým je od prvého dňa zázračne jasné, že za otravou oboch ruských exulantov môže stáť jedine Rusko. Opierajú sa pritom o predpoklad. Vina Ruska je podľa Londýna „vysoko pravdepodobná“.


    Viera silnejšia než veda


    Európska rada nečakala na výsledky skúmania a považuje „vysokú pravdepodobnosť“ za svätú pravdu. Túto dvojslovnú formuláciu dokonca zakotvila do textu záverov summitu z 23. marca. Oficiálny slovenskojazyčný text bodu číslo 9 znie doslovne takto: „9. Európska rada dôrazne odsudzuje nedávny útok v Salisbury, vyjadruje hlboký súcit všetkým, ktorých životy boli ohrozené, a podporuje prebiehajúce vyšetrovanie. Súhlasí s názorom vlády Spojeného kráľovstva, že zodpovednosť za útok nesie s vysokou pravdepodobnosťou Ruská federácia a že neexistuje iné vierohodné vysvetlenie. V súvislosti s týmto vážnym ohrozením našej spoločnej bezpečnosti vyjadrujeme Spojenému kráľovstvu bezvýhradnú solidaritu.


    Nasledujúci 10. bod síce nezaväzuje členské štáty k uniformite a hovorí iba o záväzku koordinovať navzájom ďalšie kroky. Nie však na základe nálezov vyšetrovania, ale podľa odpovede ruskej vlády na nepodložené obvinenia: „10. Použitie chemických zbraní vrátane použitia akýchkoľvek toxických chemických látok ako zbraní je za každých okolností úplne neprijateľné, musí sa systematicky a rázne odmietnuť a predstavuje bezpečnostnú hrozbu pre nás všetkých. Členské štáty budú navzájom koordinovať ďalšie kroky na základe odpovedí, ktoré poskytnú ruské orgány. Európska únia sa bude tejto otázke a jej dôsledkom naďalej dôsledne venovať.


    Washington vyšiel v pondelok 26. marca ostatným príkladom. Prezident Donald Trump nariadil vyhostenie šiestich desiatok ruských diplomatov a uzavretie konzulátu v Seattle. Spustil tým v metropolách najústretovejších spojencov, či vazalov, vlnu synchrónneho oznamovania o vyhadzovaní ruských diplomatických zástupcov. Viera predsa musí byť silnejšia než veda.


    Server Českej televízie zosumarizoval 27. marca o 14. hodine predbežný zoznam štátov s číslami vyhostených Rusov takto:


    Země, které se v reakci na kauzu Skripal rozhodly vyhostit ruské diplomaty:
    Spojené státy americké – 60 diplomatů
    Ukrajina – 13 diplomatů
    Kanada – 4 diplomat
    é
    Albánie – 2 diplomaté
    Norsko – 1 diplomat
    Makedonie – 1 diplomat
    EU:
    Německo – 4 diplomaté
    Francie – 4 diplomaté
    Polsko – 4 diplomaté
    Česko – 3 diplomaté
    Litva – 3 diplomaté, kromě toho prohl
    ásí 44 Rusů za nežádoucí osoby
    Itálie – 2 diplomat
    é
    Španělsko – 2 diplomaté
    Dánsko – 2 diplomaté
    Nizozemsko – 2 diplomaté
    Lotyšsko – 1 diplomat
    Estonsko – 1 diplomat
    Chorvatsko – 1 diplomat
    Finsko – 1 diplomat
    Šv
    édsko – 1 diplomat
    Rumunsko – 1 diplomat
    Maďarsko – 1 diplomat
    Irsko – 1 diplomat


    Velká Británie – už 14. března oznámila, že vyhostí 23 ruských diplomatů
    Austrálie – 2 diplomaté


    Dodajme, že príkazy k opusteniu krajiny sa vzťahujú aj na rodinných príslušníkov diplomatov.


    Nová Veľká hra


    Konflikt angloamerického tandemu s Ruskom má širšie súvislosti. Britské impérium vedie od víťazstva nad Napoleonom na začiatku 19. storočia veľmocenskú hru s ruským impériom a neskôr Sovietskym zväzom o nadvládu nad Áziou. Dostala pomenovanie Veľká hra. Spojené kráľovstvo splodilo ešte pred napoleonskými vojnami potomka, ktorý ho prerástol vo vojensko-hospodárskej výkonnosti, no ostal mu strategicko-spojenecky verný. Obnovovanie studenej vojny medzi Západom a Ruskom je v tomto kontexte návrat k Veľkej hre o kontrolu nad Euráziou. Dostala pomenovanie The New Great Game (Nová Veľká hra). Má vlastnú kapitolu vo Wikipédii. V angličtine prozápadnú, v ruštine vyváženejšiu. Európskym národným štátom, ani ich alianciám (v súčasnosti je takou Európska únia) v nej nepatrí úloha samostatných aktérov. Smú byť len využívaní ako poskokovia a predovšetkým ako hmotné a ľudské zdroje pre Angloameričanov.


    Achillovou pätou stratégie Novej Veľkej hry pre 21. storočie je nedostatočne spracovaný čínsky faktor. Čoraz sebavedomejší a mocnejší Peking prestáva hrať pridelené role a plniť koncepčné očakávania. Európania sa vzoprieť ešte neodvážia.



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑