• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Stredná Európa vťahovaná do pretekov v zbrojení

    31-3-2018 Zem & Vek 99 997 slov zprávy
     

    Pri stredomaďarskom Szolnoku, stotisícovej metropole Jasovsko-veľkokumánsko-solnockej župy, sa vo štvrtok skončilo vojenské cvičenie, o ktorom sa v okolitých krajinách veľa nehovorilo. Tlačová agentúra ČTK o ňom uviedla, že malo kódové označenie „Visegrad 4Sight 2018“ a prebiehalo od 19. marca plných desať dní.


    Ústa plné dobra


    Ako z názvu vyplýva, boli to spoločné manévre členských krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Podľa tlačovej kancelárie TASR išlo o operatívne cvičenie „na vrtuľníkovej základni MH 86. poručíka Józsefa Ittebeiho Kissa.“ Maďarský minister obrany István Simicskó mal pre toto týždeň a pol trvajúce podujatie len samé slová chvály: „Chránia hranice Únie, sú bok po boku v krízových zónach, zúčastňujú sa rôznych misií, slúžia v záujme stability a mieru.“. Podľa jeho slov „krajiny V4 – Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko – spolupracujú v záujme zaistenia bezpečnosti Európskej únie, ale aj ako spojenci v rámci Severoatlantickej aliancie.


    Slovné obraty ako „zúčastňovať sa na misiách„, či „slúžiť v záujme stability a mieru“ môžu pri písaní týchto riadkov na Veľký Piatok vyznievať ako príznačné pre obdobie veľkonočných osláv duchovnosti. Účastníci na týchto na prvé počutie bohumilých akciách by sa tak mohli javiť ako novosvetskí misionári, zvestovatelia mieru a poloanjelskí ochrancovia pokoja na Zemi, keby nešlo o profesionálnych vojakov. Maďarské Ministerstvo obrany poskytuje verejnosti rozsiahlu fotodokumentáciu.


    Mnohé snímky zobrazujú maskované ľudské bytosti s výzorom robocopov. Pri tomto pojme sa treba zastaviť a nahliadnuť do Wikipédie pre vysvetlenie: „Robocop (v anglickém originále RoboCop, v českém překladu robotický policista) je akční sci-fi film USA z roku 1987[1] režiséra Paula Verhoevena. V hlavní roli představuje policistu Alexe Murphyho (hraje Peter Weller), který je brutálně zavražděn kriminálním gangem a na scénu se vrací jako kyborg. Film se dočkal dvou pokračování (Robocop 2 a Robocop 3) a také remaku Robocop z roku 2014.


    A toto sú novodobé stelesnenia robocopov – zatiaľ stopercentne zložených z mäsa a kostí – z minulého týždňa v Maďarsku:



    Sústavná filmová, knižná a masmediálna produkcia po zuby vyzbrojených a maskovaných kladných akčných hrdinov s vizážou robocopov je súčasťou procesu prediktívneho programovania obyvateľstva. Zjednodušene povedané, postupného navykania verejnosti na niečo hrozivé, čo príde, aby neboli neúnosne vydesení, keď sa to stane skutočnosťou. Zo žoldnierov vysielaných na podmaňovanie cudzích krajín sa psycholingvisticky robia misionári a poslovia mieru.


    Čo sa povie doma, čo vonku


    Dobromyseľní a konzervatívni Stredoeurópania, ktorí sú rozhorčení nad odľudštenosťou technokracie v Bruseli, žijú v ilúzii o bohumilom úsilí susedského kvarteta V4 o humanizovanie centralistických mašinérií Európskej únie a Severoatlantického paktu. Svojich štátnych predstaviteľov si vykresľujú ako akýchsi tichých rebelov a disidentov vo vnútri EÚ a NATO. Sem-tam predsa odvrávajú Bruselu i Washingtonu, či už odmietaním mechanizmu povinného prerozdeľovania ilegálnych migrantov, čiastkovým a sporadickým vzdorom voči zavádzaniu multikulturalistickej dekadencie, či najnovšie nevyhosťovaním toľkých ruských diplomatov, koľko by si transatlantická vrchnosť želala.


    Medzi tým, čo politické špičky stredoeurópskych štátov hovoria a robia pred domácim publikom a tým, ako sa správajú na vyššej medzištátnej úrovni, existuje značný rozdiel. Hoci to navonok nepriznajú, chovajú sa ako manažéri podskupín väčších celkov.


    Na záver desaťdenných vojenských manévrov armád V4 pricestovali do Budapešti na dva dni ministri obrany štátov skupiny V4. Prvý deň, 27. marca, zasadali sami. Nasledujúci deň sa k nim pridali šéfovia rezortov obrany Rakúska, Slovinska a Chorvátska. Fakticky išlo o ministerskú poradu dvoch voľne štrukturovaných formácií , o existencii ktorých sa veľa nevie, hoci sú oficiálne a mediálne pokrývané.


    Prvá sa týka kvarteta V4. Ministrov z V4 sprevádzali aj náčelníci generálnych štábov, aby pripravili okrem iného spoločnú bojovú pohotovostnú skupinu V4 pre nasadenie v zahraničí. Vyšehradská bojová skupina (Visegrád Battlegroup) tvorí zložku Bojovej skupiny EÚ (EU Battlegroup) spadajúcej pod inštitucionálny dáždnik Spoločnej Bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ (Common Security and Defence Policy). Tá tvorí hlavný  pilier Spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ (Common Foreign and Security Policy).


    Druhá skupinová entita sa nazýva Stredoeurópska obranná spolupráca (Central European Defence Cooperation) a má skratku CEDC. Ku kvartetu V4 sa v nej pridáva Rakúsko, Slovinsko a Chorvátsko, pričom Poľsko, ktoré sa do veľkej miery bilaterálne angažuje s USA, si vystačuje s postavením pozorovateľa.


    Dve samostatné jednodňové budapeštianske zasadania ministrov obrany jednej i druhej formácie mali spoločné poslanie: skoordinovať pôsobenie v rámci vojenských štruktúr NATO a PESCO, aby sa predišlo neefektívnosti, duplicitám, či triplicitám. Druhá z menovaných skratiek – PESCO (Permanent Structured Cooperation) predstavuje akési vojenské krídlo EÚ a jeho vlaňajší zrod zaštítila v predstihu Lisabonská zmluva z roku 2009. Na vrcholci mocenskej pyramídy celej tejto transatlantickej sústavy vojenských štruktúr stojí NATO. Potvrdzuje to záverečné vyhlásenie ministerskej schôdzky V4 z 27. marca. Hoci medzi deklarované hrozby patrí aj terorizmus a masová ilegálna migrácia (illegal mass migration), zoskupovanie radov a slávnostné sľuby zbrojiť, zbrojiť a zbrojiť až do výšky dvoch percent HDP sa dejú z prostého dôvodu: prípravy na možný konflikt so staronovým a priamo nemenovaným studenovojnovým protivníkom.



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑