Pásiky polí boli vysadené v Británii ako súčasť pokusu podporiť prirodzených predátorov škodlivého hmyzu, ktorý napáda obilniny. Dlhé pásy jasných divých kvetín bolo zasadených medzi polia obilnín, aby podporili prirodzených predátorov škodlivého hmyzu a potenciálne odstránili postrekovanie pesticídmi.
Pásy boli vysadené na 15 veľkých oraných farmách v strednom a východnom Anglicku minulú jeseň a budú monitorované počas piatich rokov, ako súčasť pokusu uskutočneného Centrom pre ekológiu a hydrológiu (CEH).
V posledných rokoch veľmi rýchlo vzrástli obavy z environmentálnych škôd spôsobených pesticídmi. Použitie divých kvetín na podporu hmyzu, vrátane pestríc pruhovaných, parazitických osičiek a pôdnych chrobákov, ukázalo zníženie počtu škodcov v obilninách a dokonca zvýšilo výnosy.
Lenže doteraz boli pásy divých kvetín vysadené okolo polí, čo znamená, že prirodzení predátori nie sú schopní dosiahnuť stred veľkých polí obilnín. „Ak si predstavíte veľkosť pôdneho chrobáka, trvá to čertovsky dlho, kým príde do stredu poľa,“ povedal profesor Richard Pywell z CEH.
Kombajny navádzané GPS dnes dokážu precízne zožať obilniny, čo znamená, že pásy divých kvetín vysadené cez polia obilnín môžu byť ochránené a zostať útočiskom po celý rok. Pywellove počiatočné testy ukazujú, že vysadenie pásov vzdialených 100 metrov znamená, že predátori sú schopní útočiť na vošky a ďalších škodcov po celom poli. Vysadené kvetiny zahŕňajú sedmokrásky, ďatelinu lúčnu, krupinku obyčajnú a divú mrkvu.
V pokusoch na nových poliach sú pásy šesť metrov široké a zaberú len 2% z celkovej plochy polí. Budú sledované počas celého cyklu od zimnej pšenice až k jarnému jačmeňu.
„Je to skutočná skúška ohňom – my vedci by sme mali prísť so skutočnými, praktickými riešeniami,“ povedal Pywell, ktorý viedol výskum zverejnený v roku 2017 ukazujúci, že neonicotíniové insekticídy ničia populáciu včiel, a nielen jednotlivý hmyz.
V nových pokusoch budú výskumníci hľadať akékoľvek znaky, že je divý hmyz priťahovaný do stredu polí, a preto pásiky striekané pesticídmi urobia viac škody ako osohu.
Podobné pokusy na poliach prebiehajú tiež vo Švajčiarsku, využívajúc kvetiny ako nevädza, koriander, pohánka, mak a kôpor. Pywell povedal, že existuje nádej, že prirodzení predátori udržia škodcov pod kontrolou z roku na rok, a nebudú zaznamenané ich veľké nárasty: „To by bolo ideálne – že nebudeme nikdy potrebovať striekať.“
V septembri hlavný vedecký poradca britskej vlády upozornil, že tvrdenie, že je bezpečné používať pesticídy v priemyselnom poľnohospodárstve je falošné. Potom nasledovali ďalšie veľmi kritické správy o pesticídoch, vrátane výskumu ukazujúceho, že väčšina farmárov môže prestať používať pesticídy bez finančných strát a správy OSN, ktorá odmietla „mýty“, že pesticídy sú potrebné pre nakŕmenie sveta.
„Existuje nespochybniteľný pohľad, že zníženie používania pesticídov je nevyhnutné,“ povedal Bill Parker, riaditeľ výskumu v Rade pre agrokultúru a záhradníctvo (Agriculture and Horticulture Development Board). „Potrvá to pravdepodobne dosť veľa rokov, kým škodcovia nebudú problémom a použitie pesticídov bude obrovsky zredukované. Ale budú aj niektoré roky, keď konkrétny škodca alebo choroba bude extrémne dôležitá a toto je ten čas, keď skutočne nebude potreba pesticídov.“
Lenže povedal tiež, že je potrebná „obrovská kultúrna zmena“ v poľnohospodárstve, kde sú dnes pesticídy zvyčajne používané bez ohľadu nato, či boli identifikovaní škodcovia. „Väčšina rád týkajúcich sa ochrany pred škodcami vo Veľkej Británii je od agronómov spojených s firmami, ktoré zarábajú na predaji pesticídov,“ povedal. „Existujú tu obchodné záujmy a budú sa snažiť prijať preventívny prístup.“
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.