Sputnik: Vědci studují mraky Venuše na případ možného výskytu života již od 60. let minulého století. Proč tyto skvrny nebyly objeveny dříve?
Sputnik: Venuše je známá pro svou nepřívětivou teplotu a tlak. Jak se může za těchto podmínek na planetě vyskytovat život?
Rakesh Mogul: Povrch Venuše není vskutku příliš přívětivý pro pozemskou formu života. Spíše předpokládáme, jak to činili i jiní, že život migroval v důsledku selektivních (biologických) tlaků do komfortní zóny v nižších mracích s tím, jak se povrch Venuše stal nepřívětivým pro život. Pokud mluvíme o pozemském typu života, tak spodní vrstvy mraků mají docela obstojné teploty (kolem 60°C) a tlak (kolem 1 atm).
Sputnik: Zjistit, zda se na Venuši vyskytují známky života, můžeme pomocí odebrání vzorků z mraků planety. Plánuje se něco podobného? Jak se to uskuteční?
Rakesh Mogul: Nemyslím si, že máme nějaké aktivní plány pro odebrání vzorku z mraků Venuše. Snažíme se o ni vzbudit zájem a doufáme, že podnítíme průzkum Venuše, abychom zjistili, zda může být obyvatelná, jak to dnes provádíme s Marsem.
Rakesh Mogul: Objev života nebo známek života na Venuši (nebo jinde ve sluneční soustavě) by měl ohromný význam pro vědu a společnost. Je Země doopravdy jedinečná? Nebudeme znát odpověď, dokud nezačneme aktivně pátrat po životě.
Sputnik: Pokud se nějaký život na Venuši najde, myslíte si, že budeme mít šanci na to, že i další planety v naší sluneční soustavě budou hostit formy života?
Rakesh Mogul: Zcela jistě nález života na Venuši zvýší šance na to, že nalezneme život (nebo jeho známky) na Marsu, Europě, Enceladusu a dalších místech, jako je například Titan.