• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Koho ovládá tento mocný muž? Budete se divit

    1-11-2014 Svobodné Noviny 104 1000 slov zprávy
     

    Petr Kellner vypadá na asi dvou známých fotografiích jako sympaťák. Jeho image je téměř dokonalé. Bezesporu ovládá významnou část byznysu u nás. Většinu firem koupil, žádnou nevybudoval na zelené louce, s výjimkou svých privatizačních fondů. K ovládnutí České pojišťovny, bez které by tolik nezbohatl, mu pomohl Ivan Kočárník, ministr financí Klausovy vlády. Je tedy logické, že patří mezi VIP podnikatele a má vliv. Vrcholoví podnikatelé mohou mít vliv i na politiku a také jej mají. Mají vliv i na media, která „formují“ veřejné mínění.



    Petr Kellner

    Petr Kellner



    Vždyť  jen reklamní rozpočet České pojišťovny a O2 musí být v českých podmínkách astronomický. A média žijí právě a především z inzerce. Tak je tomu všude ve světě. Mezi lidmi se tak šušká, na co vše má Petr Kellner vliv. Žádná fakta, žádné důkazy, jen dohady či otázky. Je až neuvěřitelné, jak minimálně media o Kellnerovi informují a pokud ano, vždy pozitivně a velmi krátce – vydělal či prodělal tam a tam. Nejvíce jsou ale propíráni obchodní partneři Petra Kellnera. Třeba jeho energetický byznys je úzce propojený se slovenskou finanční skupinou J&T třeba v rámci Energetického a průmyslového holdingu, který je mediálně prezentován jako projekt Daniela Křetínského.



    Nejvíce se J&T dařilo  za éry Martina Romana coby ředitele ČEZu, kterého na tento post posadili Stanislav Gross a Bohuslav Sobotka. Nebo příklad odjinud: Shodou „okolností“ patřil minoritní podíl v městské odpadové firmě Pražské služby nejprve Kellnerově společnosti, pak údajně Hrdličkově firmě Soranus Limited a poté  Natlandu, o kterém se v médiích spekulovalo, zda náhodou opět nepatří Romanu Janouškovi a Tomáši Hrdličkovi (pozn.aut. Společnost Natland popřela, že by ji Janoušek či Hrdlička vlastnili.) a poté tento podíl opět náhodou skončí v rukou Daniela Křetínského. Shodou náhod je dodnes generálním ředitelem Pražských služeb Patrik Roman, bratr bývalého šéfa ČEZu Martina Romana. Nebo když si vzpomeneme na rozsáhlé odhalení mladé fronty DNES v kauze Martina Romana a jeho neprokázaného vlastnictví plzeňské Škodovky, tak náhodou byly zmíněny i jakési RP fondy, které opět náhodou zakládal Petr Kellner, respektive jeho právník Josef Brož. Samozřejmě jako vždy se on i jeho investiční skupina od jakýchkoliv ošklivostí distancovala. Samozřejmě velmi ostře. A tak by bylo možném pokračovat ve výčtu podivuhodných miliardových transakcí obchodních partnerů Petra Kellnera.


    Nejbohatší Čech na rozdíl od konkurentů Bakaly či Babiše ale nevlastní oficiálně  podíly v žádných médiích. Svých asi 11 procent v americké CME, vlastníkovi TV NOVA, prodal v roce 2011. A nedávno se neúspěšně pokusil spolu s dalším miliardářem Pavlem Tykačem koupit televizi Nova celou. To Daniel Křetínský byl úspěšnější a ovládl mj. bulvární deník Blesk. Ředitel České televize je ale shodou náhod bývalým vrcholovým manažerem Petra Kellnera.  Již dříve vydal Petr Dvořák přísný zákaz svým zaměstnancům vyjadřovat se jakkoli k interním záležitostem ČT. Co tedy může „nezávislá televizná rada“ vyšetřit, když zaměstnanci mají zákaz mluvit? Co asi může být vyšetřeno ve chvíli, kdy se píše o tom, že Petr Kellner ovlivňuje jak ředitele ČT Dvořáka, tak předsedu rady Uhdeho? Pokud Kellner „ovládá“ veřejnoprávní televizi, je to alarmující a nebezpečnější, než transparentní mediální vliv Babiše či Bakaly. Vzpomeňme si na předvolební debaty v ČT. Téměř vždy tam byla pozvána Zemanova SPOZ na úkor Svobodných či Pirátů. Nebo na předvolební prezidentské duely Schwarzenberg versus Zeman a „nezávislé“ moderování duelu kandidátů před druhým kolem prezidentské volby.


    Podívejme se na zcela nedávné události: Tento měsíc z novely zákona o elektronických komunikacích vypustili poslanci odkaz na přesně stanovené podstatné náležitosti smlouvy mezi klientem a mobilním operátorem. Změnu navrhli poslanci ČSSD v čele s J. Birkem.Birke přitom spolu s Jaroslavem Tvrdíkem zakládal Českočínskou obchodní komoru, kterou významně financují Kellnerovy firmy. Kellner, kterému po té, co koupil O2, Sobotkova ČSSD protlačila změnu zákona, který klientům O2 ztíží přechod k jinému oparátorovi. A vzápětí si z ní Kellnerova společnost půjčí to, co použila na nákup O2 a nechá v tom na pospas jak ostatní akcionáře O2 tak i její klienty. Geniální! vlastní mobilního operátora a ještě ho to nic nestojí. Je to vše opět jen „náhoda“? Prezident Zeman založil fond na úhradu státního dluhu. Přitom ale svým způsobem podporuje finanční skupiny, které platí daně v Holandsku či na Kypru a jsou přes různé mnohamiliardové zakázky napojeny na české státní firmy a státní rozpočet. A jaký má přínos splátková společnost v Číně pro českou ekonomiku? Budou v ní snad pracovat tisíce Čechů? Vždyť hlavní Kellnerovy firmy ani nic nevyrábějí a tudíž ani nevyvážejí.



    Našim politikům vadí Putin, ale najednou jim přestalo vadit porušování lidských práv v Číně a tak začali „podporovat“ obchodní vztahy naší republiky s Čínou. Ale když tedy „podporujeme“ ty sankce vůči Rusku, je logické a dobré, že prezident vezme s sebou na oficiální návštěvu Číny naše špičkové podnikatele a tak logicky i Petre Kellnera. Nic proti. Nicméně, je ale velmi nestandardní to, že byl Petr Kellner přítomen při Zemanově schůzce s čínským prezidentem. Je smutné, že český vládní airbus, udržovaný za stovky milionů, skoro nikam nedoletí a tak prezident musel využít letadlo pronajaté PPF a J&T aby ušetřil dvě hodiny svého drahocenného času a mohl tak povýšit policisty a vojáky do generálských hodností. Pravděpodobně to stejné letadlo, kterým v době Topolánkovy vlády létal Roman Janoušek a Marek Dalík na mediálně proslulé velkolepé akce slovenských finančníků pořádané pro politickou a byznysovou smetánku na Štrbském plese.



    Prezident Zeman se několikrát ostře vyhranil proti korupci a kmotrům. A tak je vlastně asi v pořádku, že vzal do Číny Petra Kellnera, aby si popovídal s čínským prezidentem. Vždyť Petr Kellner není žádný kmotr, ale nejúspěšnější seriozní český podnikatel. Nemá nic společného s nejrůznějšími kauzami svých obchodních partnerů. Je čistý jako křišťál. Člověk, který má obrovský vliv. Člověk, který možná řídí a financuje rozsáhlé obchodní transakce. Je pravda, že ti nejbohatší a nejvlivnější mohou ovlivňovat zřejmě skoro vše? Třeba změnu zákona, veřejnoprávní televizi, či prezidentskou kampaň a tedy i její výsledek? Nebo dokonce určovat, kdo bude premierem? Rozhoduje se o této zemi ve Sněmovně, nebo v pražském Buddha Baru? Kdo ve skutečnosti financoval prezidentskou kampaň Miloše Zemana?


    Pokud ji někdo financoval, tak kdo a proč a co za to dostal či dostane? Politici jsou tu podle předvolebních hesel Sobotkovy ČSSD pro obyčejné lidi. Jenže to vypadá tak, že jde jen o pár vyvolených lidí s firmami v daňových rájích.


    Zdroj: Blog autora



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑