• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pred 73 rokmi Sovieti oslobodili Bratislavu

    7-4-2018 Zem & Vek 138 949 slov zprávy
     

    Pronemecká verchuška vojnovej Slovenskej republiky sa spolu s prezidentom Jozefom Tisom a úradmi presídlila do Holíča a neskôr ušla do Rakúska. Bratislava bola bez mestskej dopravy, vody, elektriny a plynu. Fašistické vojská vyrabovali továrne, zničili most Milana Rastislava Štefánika, namiesto ktorého potom Červená armáda postavila Starý most. Nemecké vojská vedeli, že ustúpia pred sovietskymi kanónmi, ale nechceli vydať metropolu Slovenska bez boja. Podpálili niekoľko administratívnych budov. Pomáhali im staršie ročníky bratislavských Nemcov, Hlinkovi gardisti aj 27. maďarská divízia v Malých Karpatoch a v Petržalke.


    Márne. Rumunský tankový pluk, bojové lode sovietskej Dunajskej flotily, generálplukovník Šumilov a maršal Malinovský večer 4. apríla 1945 vošli do mesta.


    Moskva si vtedy, 4. apríla 1945, dvadsiatimi salvami z 220 diel pripomenula víťazstvo v bojoch o Bratislavu. Zahynulo tu 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov.


    V predminulom roku médiá hlavného prúdu pranierovali oslavy Dňa oslobodenia, lebo sa na nich objavili ruskí motorkári Noční vlci. Boli tu aj v vlani aj v tomto roku.



    Prítomný bol aj exprezident Ivan Gašparovič a premiér Peter Pelegrinni. Prezident Andrej Kiska sa komemorácii vyhol. Asi nevie, že transporty Židov a politických oponentov do vyhladzovacieho tábora Mathausen zastavil práve príchod sovietskych vojsk. Oslovili sme v tejto súvislosti ruského veľvyslanca v Bratislave Alexeja Leonidoviča Fedotova: „Dnes je veľmi dôležitý deň,veľký sviatok pre tých, čo sú po tomkami tých, čo vtedy bojovali. Ale aj pre súčasnú generáciu, ktorá vďaka tomu môže žiť slobodne a demokraticky a tešíť sa z každej minúty nového dňa. Uchovávame spomienku, ktorá je jedinou zárukou toho, že sa hrôzy, ktoré páchali nacisti a fašisti po celej Európe, v tejto krajine a v bývalom Sovietskom zväze, už nikdy nezopakujú.


    Lebo, dnes vidíme mnoho vecí, ktoré nám pripomínajú tie ťažké časy. Sú to pokusy falšovať dejiny, ničenie pamätníkov a hrobov hrdinov, ktorí obetovali svoje životy za oslobodenie Európy. Vidíme, že sa znehodnocujú závery Norimberského procesu, rehabilitujú sa nacistickí zločinci. V mnohých krajinách chodia ľudia po uliciach s nacistickými symbolmi a oslavujú nacistických zločincov. Toto všetko sú nebezpečné javy. Najdôležitejšou formou ako proti tomu bojovať, je zachovať spomienky a preniesť ich našim deťom a vnukom. A nielen predstavitelia štátnej moci, ale aj bežní ľudia dnes prišli, aby sme túto spomienku zachovali. Ďakujem!“







    Ruský veľvyslanec Fedotov pri príležitosti Dňa oslobodenia Bratislavy 4.4.2018.Kamera: Peter Horňák„Dnes je veľmi dôležitý deň., deň keď si pripomíname oslobodenie Bratislavy. Je to veľký sviatok pre nás, pre tých, čo sú po tomkami tých, čo vtedy bojovali. Ale aj pre súčasnú generáciu, ktorá vďaka tomu môže žiť slobodne a demokraticky a tešíť sa z každej minúty nového dňa.Túto spomienku si dnes pripomíname spolu s predstaviteľmi vlády, parlamentu a verejnosťou, ktorá prišla z rôznych miest. Uchovávame spomienku, ktorá je jedinou zárukou toho, že sa hrôzy, ktoré páchali nacisti a fašisti po celej Európe, v tejto krajine a v bývalom Sovietskom zväze, už nikdy nezopakujú.Lebo, dnes vidíme mnoho vecí, ktoré nám pripomínajú tie ťažké časy. Sú to pokusy falšovať dejiny, ničenie pamätníkov a hrobov hrdinov, ktorí obetovali svoje životy za oslobodenie Európy. Vidíme, že sa znehodnocujú závery Norimberského procesu, rehabilitujú sa nacistickí zločinci. V mnohých krajinách chodia ľudia po uliciach s nacistickými symbolmi a oslavujú nacistických zločincov. Toto všetko sú nebezpečné javy. Najdôležitejšou formou ako proti tomu bojovať, je zachovať spomienky a preniesť ich našim deťom a vnukom. A nielen predstavitelia štátnej moci, ale aj bežní ľudia dnes prišli, aby sme túto spomienku zachovali. Ďakujem!“


    Опубліковано Ratko Sudecky 7 квітня 2018 р.




    Na spomienkovej slávnosti bol aj predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin, ktorý pripomenul, že nemôžeme neuznávať výsledky druhej svetovej vojny: „Slovania vojnu nerozpútali, rozpútali ju Anglosasi spoločne s Hitlerom a Slovania boli iba obeťou tejto vojny. Pripomínanie dnešnej udalosti je zvlášť dôležité v spojení s rusofóbiou, ktorá sa tu umelo vyvoláva na podklade lží, bez dôkazov, obviňuje sa Ruska z udalostí a okolností, ktoré nie sú ničím preukázané.“ Mieril tým na celoeurópsku hystériu, spojenú s vykazovaním ruských diplomatov: „Viete si predstaviť, že by som ja ako sudca odsúdil niekoho bez dôkazov? A v diplomacii je to to isté. Briti nemajú žiadny dôkaz. Theresa May povie, že idem do Bruselu a prinesiem nespochybniteľné dôkazy. Nedonesia nič. A potom tlačia na členov EÚ, aby sme na podklade lží odvolali a vyhostili veľvyslancov. Náš minister zahraničia sa správa ako slovenský Soros, ako Judáš. Pretože nevyhostenie diplomatov a povolanie nášho veľvyslanca z Moskvy je rovnaký nepriateľský akt, a toto slovenská diplomacia urobila Bez dôkazov!“



    Podľa Harabina nás k tomu nezaväzujú žiadne zmluvy, ani zmluva o zriadení EÚ. „Takéto záväzky nemáme a keď ich naša reprezentácia robí, to je prejav slabosti a lokajstva voči Anglosasom, ktorí vyvolali druhú svetovú vojnu a my sme boli obeťou.“


    Kamera: Peter Horňák


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Ratko Sudecký




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑