Dvojdňový rusko-turecko-iránsky troj-summit, ktorý prebehol začiatkom apríla v Ankare, poskytol hlavám všetkých troch krajín dostatok času na splnenie oboch základných predsavzatí:
1. Prehĺbili vzájomnú dôveru vo sférach spoločného záujmu.
2. Vstúpili na medzinárodnú arénu ako netradičné trio pripravené pomáhať v tom, v čom Západ zlyháva. V splnení deklarovaného poslania upokojiť pomery v Sýrii, aby utíchli zbrane a konfrontáciu nahradil dialóg.
Nový triumvirát sa hlási o slovo
Len ten môže viesť k trvalému politickému urovnaniu konfliktu a to si stále zreteľnejšie uvedomuje aj široké medzinárodné spoločenstvo. Nie to užšie, pozostávajúce zo zámorskej superveľmoci a jej satelitov.
Záverečné komuniké z Ankary, vydané 4. apríla, podčiarkuje na viacerých miestach nevyhnutnosť zasadiť všetko toto spoločné mierové úsilie do kontextu ženevského mierového procesu pod patronátom Bezpečnostnej rady OSN.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jeho iránsky náprotivok Hasan Ruhání a ich ruský kolega Vladimír Putin sa v spomínanom dokumente, ako i počas spoločnej tlačovej konferencie snažili vyvarovať velikášskych slov . Nechceli vzbudzovať dojem, že sa cítia byť triumvirátom, ktorý by preberal kontrolu alebo zodpovednosť nad ďalším vývojom v rozorvanej Sýrii. Zaviazali sa spolupracovať, aby sa podarilo dosiahnuť tam stále prímerie. Jazykom titulku iránskej tlačovej kancelárie Press TV „udržateľný mier“ (sustainable peace).
Hoci sa do tureckej metropoly nedostavil sýrsky prezident Bašár al-Asád, z vystupovania tria Putin-Erdogan-Ruháni bolo nad slnko jasné, že požívajú jeho dôveru. Rusko plnú, Irán dostatočnú a Turecko čiastočnú. Táto okolnosť poskytuje diplomatickej iniciatíve Ruska, Iránu a Turecka, ktorú rozprúdili pred dvoma rokmi so súhlasom sýrskej vlády a časti sýrskej opozície v kazašskej Astane, plnú mieru legitímnosti zaštítenú aj Organizáciou spojených národov.
Vysoká diplomacia na takejto úrovni má ale priepastne ďaleko ku krvavej každodennej skutočnosti v teréne. Sedem rokov sa vlečúca občianska vojna si vyžiadala v Sýrii takmer pol milióna obetí na ľudských životoch. Spojené štáty a nimi vedená koalícia tam podporujú pestrú zmes povstaleckých skupín, vrátane radikálnych islamistických, ktoré sa miestami pridávali k teroristickým oddielom hnutia Islamský štát. Odlišovať Západom podporované ozbrojené formácie povstalcov od teroristov pod čiernou vlajkou Islamského štátu bývalo častokrát nemožné. Napriek tomu sa Rusko podujalo vyhovieť pozvaniu vlády v Damašku a vojensky zasiahnuť, aby jej pomohlo čistiť Sýriu od hrdlorezov Islamského štátu.
Nádej na pomoc namiesto „pomoci“
Povolenie zbavovať šiítske oblasti Sýrie od teroristických čiernokošeliarov dostal aj Irán. Bez oficiálneho pozvania, ale s tichým súhlasom Damašku intervenovalo vojensky proti kurdským teroristom napokon vlani Turecko. S označením kurdských milícií YPG na severozápade Sýrie za teroristické sa nemusí Moskva, Damašek a Teherán plne stotožňovať, ale nemôžu prehliadať vytrvalú podporu viacerých kurdských povstaleckých hnutí v Sýrii a Iraku na hraniciach s tureckým Kurdistanom zo strany USA.
Washington tak dlho ignoroval požiadavku Ankary, aby prestal cvičiť, zbrojiť, logisticky podporovať a financovať kurdské milície pôsobiace pozdĺž hraníc s Tureckom, až ju zahnal do rohu a do účelového partnerstva s Ruskom a Iránom. Zdalo sa, že bude krátke, pretože je krehké, ale Washington sa nepoučil a naďalej dráždi Turkov tzv. kurdskou kartou.
Spoločné vojenské zámery v Sýrii premenili Turecko, Rusko a Irán na záujmový zväzok, ktorý odtiaľ vytláča Západ. Ponúka perspektívu stabilizácie a mierového rozvoja v rámci dlhodobého eurázijského hospodárskeho projektu z dielne Číny a s požehnaním jej nakloneného nadnárodného kapitálu. Sýria by ochotne prijímala investično-hospodársku pomoc Západu, ale podlieha sankčnému režimu a o „pomoc“, akej sa je dostáva, rozhodne nestojí.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.