V roku 2016 bola zavraždená britská poslankyňa Coxová. Vražda je tragédiou tak v jej prípade, ako aj prípade začínajúceho novinára a jeho priateľky. Otázka znie: Bol v prípade Coxovej vytvorený nátlak na odvolanie ministra vnútra, na odstúpenie premiéra či na vypísanie predčasných volieb? Boli organizované protesty za odvolanie vlády?
Štvorica hlavných organizátorov protestov sa tvárila ako skupinka čisto nezávislých, nadšených mladých ľudí. Najvýznamnejšou dvojicou z nich sú Peter Nagy a jeho manželka Katarína Nagy Pázmány. Obaja vyvíjajú aktivity v Centre environmentálnej a etickej výchovy Živica, ktoré spravuje Sokratov a Komenského inštitút. Komenského inštitút má pod záštitou prezident Kiska. Sokratov inštitút pozýva na svoje akcie len ľudí s tými „správnymi“ názormi. Ekologický pestovateľ a vynálezca systému Agrokruh Ján Šlinský prednášal na jeho podujatiach len dovtedy, kým nezačal otvorene prezentovať svoje pro-ruské zmýšľanie. Živicu a jej inštitúty sponzorujú aj nadácia Pontis a spoločnosť Eset. Pontis je napojená na Sorosovu Nadáciu otvorenej spoločnosti (OSF), Eset finančne podporil vznik Denníka N a politickej strany Progresívne Slovensko.
Na čele Živice stojí Juraj Hipš, ktorý sa „zaslúžil“ o komercializáciu komunitných, pôvodne skutočne nezávislých aktivít na lazoch v Zaježovej, ako aj o ich napojenie na zahraničné granty. Pôvodná snaha o skutočnú alternatívu voči koristníckemu kapitalizmu tak bola presmerovaná do neškodných koľají. Priamo od ľudí z prostredia Živice máme informácie, že Hipš a jeho ľudia na pražskom vystúpení Stanislava Grofa v apríli 2016 aktívne lobovali, aby neposkytol interview pre ZEM&VEK. Katarína Nagy Pázmány sa spolu so skupinou ďalších ľudí venovala nahlasovaniu ľudí na sociálnych sieťach. Peter Nagy je okrem toho projektovým manažérom vydavateľstva Petit Press, ktoré vydáva denník SME.
Organizátori „nezávislých“ protestov napokon sami na svojej webovej stránke zverejnili rozsiahly zoznam mimovládnych organizácií, ktoré ich finančne podporili. Okrem iných sa v zozname uvádzajú Inštitút pre verejné otázky, Dúhový pride Bratislava, Iniciatíva Inakosť, Nadácia otvorenej spoločnosti, Nadácia Milana Šimečku, Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku (SSPI), Centrum pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA), Nadácia Ekopolis, Nadácia Zastavme korupciu, MESA10, Nadácia Jána Langoša, Euroatlantické centrum, či Nadácia Pontis. Teda neziskovky napojené na zahraničný kapitál s cieľom ovplyvňovať domáce dianie. Ľudia z ich prostredia buď na pódiách priamo vystúpili alebo podporili protesty inou formou.
…
Autor: Marián Benka
Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian