Ve své autobiografii „Hledání pravdy“, slavný německý ekonom Hans-Werner Sinn tvrdí, že migrační krize by mohla stát zemi téměř 1 bilión EUR, píše Focus. Sinn je bývalým poradcem Angely Merkelové a bývalým předsedou Institutu pro ekonomický výzkum IFO.
Německo přijalo od roku 2015 1,5 miliónů migrantů a Sinn tvrdí, že to nejsou zubaři, právníci ani jaderní vědci, ale většinou nedostatečně kvalifikovaní přistěhovalci. Podle něj tito lidé nikdy nemohou splatit to, co dostali od německého sociálního státu během svého života.
Zatímco německé státy utratily za uprchlíky více než 20 miliard EUR v roce 2016, je snadné pochopit, proč Sinnovy odhady jsou vážnou možností při pohledu na celoživotní podporu migrantů. Současná reintegrace rodin a vyšší náklady na bezpečnost nejsou (dosud) zahrnuty v rozpočtu.
Z ekonomického hlediska mohou a musí být ekonomičtí uprchlíci odmítnuti, což neznamená, že již nebude možná imigrace, ale že budou vítáni pouze ti, kteří se v EU chtějí stát občany, píše Sinn ve své knize.
Odpovědnou etikou jsou ti, kteří posuzují akce podle jejich důsledků, a to bez ohledu na prostředky nezbytné k jeho prosazení. Pokud jde o migrační krizi, bylo by z dlouhodobého hlediska lepší, přivést lidi zpět do vlasti, ale mnoho politiků se tomu vyhýbá, uzavřel Sinn.