Start bitevníku z čínské letadlové lodi |
Manévry v Tchajwanském průlivu mají být zahájeny ve středu 18. dubna a byly ohlášeny jen několik hodin poté, co čínský prezident Si Ťin-pching provedl inspekci u čínského námořnictva v Jihočínském moři. V rámci přehlídky námořních sil (viz níže) čínský lídr prohlásil: „Úkol vybudovat silné námořnictvo nebyl nikdy tak urgentní jako dnes.“
Podle Business Insideru má nadcházející cvičení znamenat nejen vzkaz Tchaj-wanu, ale také vyjádřit podporu Rusku v současném napětí okolo chystaného útku Spojených států v Sýrii.
Vojenský expert Antony Wong Dong soudí, že válečný konflikt mezi Spojenými státy a Ruskem kvůli Sýrii může „vypuknout kdykoliv“, přičemž cílem čínského cvičení v Tchajwanské úžině je ukázat podporu Rusku jako čínskému strategickému partnerovi a odvrátit pozornost Spojených států od Sýrie.
„Je velmi pravděpodobné, že Čína jako strategický partner Rusa využije námořnictvo, aby ukázala politickou podporu Rusku v tomto tak napjatém momentu,“ řekl Wong pro Business Insider.
Tchajwanský průliv je mimořádně citlivá oblast. Očekávané cvičení čínského námořnictva v těchto vodách bude první od září 2015.
Nově jmenovaný čínský ministr obrany generál Wej Feng-che si začátkem dubna jako cíl své první zahraniční cesty vybral Moskvu, „aby čínská strana dala Američanům na vědomí, jak úzké jsou vazby mezi ruskými a čínskými ozbrojenými silami“.