Má být rovněž zrušena spolupráce RF a USA v řadě vysoce technologických hospodářských odvětví. Podle slov prvního podpředsedy Státní dumy Ivana Melnikova jde o zrušení nebo pozastavení smluv v atomovém odvětví, letecké výrobě a výrobě raket a motorů.
Loni činil objem dvoustranného obchodu mezi oběma státy 24 miliard dolarů. Rusko prodává USA více, než kupuje: 17 miliard oproti 7.
Nejtvrdší protisankce jsou možné vůči leteckému průmyslu a výrobě raket. V prvních stupních amerických raket Atlas-V jsou instalovány motory RD-180, které vyrábí ruský podnik Energomaš.
Starty vykonává soukromá společnost Lockheed Martin, to se týká i raket pro NASA a obranný úřad USA. Zákaz dodávek ruských raketových motorů způsobí vážné problémy ve ztělesnění amerických vesmírných projektů.
Ruští poslanci mají fakticky ve svých rukou budoucnost světového giganta letecké výroby, korporace Boeing. Předseda rozpočtového výboru Rady federace Sergej Rjabuchin sdělil Sputniku, že v případě schválení zákona o odvetných opatřeních na protiruskou politiku USA přestane Moskva prodávat za oceán titan.
„Mezi kovy vzácných zemin, které Rusko dodává USA, patří titan potřebný pro technologický cyklus výroby Boeingů," vysvětlil senátor.
Není to nový nápad. Loni na podzim byl ve Státní dumě připraven návrh zákona o embargu na vývoz titanu do USA. Téměř 90 % tohoto kovu dostává Boeing podle odhadu ředitele vojenského prognostického střediska Ústavu politické a vojenské analýzy Anatolije Cyganka z Ruska.
„Korporace má samozřejmě na skladech zásoby titanu. Stačí tak na tři měsíce. Ale co pak?" klade expert rétorickou otázku.
Kromě titanu má být také zakázán vývoz do USA produkce a zařízení z řady dalších kovů vzácných zemin. Může to být kritické pro americké hospodářství, které závisí stoprocentně na dovozu skandia, z 99 % galia, z 91 % vizmutu, z 85 % antimonu.