Pokud si pečlivě přečtete staroruskou novgorodskou legendu, můžete v ní najít některé podrobnosti, které přesvědčily badatele v tom, že má pravdu.
Podle pověsti, veliký kníže Jurij (Jiří / Georgij) Vsevolovič dal postavit město Velký Kitěž kolem jezera Světlojar.
Kitěžský kronikář popisuje rozměry hradu:
„Kníže nařídil dodat sto sáhů na délku, a 200 sáhů na délku. Začali stavět hrad z kamene, na počest proroka Jeremiáše a stavěli ho tři roky!
Pokud přepočítáme 200 sáhů na metry, dostaneme ve výsledku 426,72 metrů, což úplně odpovídá rozloze nalezeného místa.
Tato místnost se nachází na koordinátech 56°47'53.5"N 45°03'45.1"E. Badatel upozornil na to, že na snímcích bažiny lze spatřit délky ulic a obrysy zřícenin budov.
Ještě pověst mluví o tom, že po zpustošení Suzdalu, Bátú chtěl dobýt také město Kitěž. Jedna legenda popisuje, že vody ukryly hrad před očima tatarského prince, což zní jako umělecký výmysl. Ale jiné legendy vyprávějí o tom, jak Bátú dlouho hledal Kitěž a nenašel ho. Možná, že se hrad nacházel na samotném břehu, ale v okolních lesech, navíc na docela bažinatém území.
Ale proč zmizel? Pravděpodobně se propadl do krasového závrtu. Takový geologický jev je docela častý a dodnes straší lidi, když takové jámy pohlcují celé domy a čtvrti. Na jejich místech vznikají jezera a bažiny. Samotné jezero Světlojar svou formou potvrzuje jednu z teorií krasového původu.