Nová studie zjistila, že děti, které konzumují větší množství cukru nebo jejichž matky jedly příliš mnoho sladkostí v době těhotenství, získávají méně bodů v kognitivních testech, píše Daily Mail. Naopak pokud v jídelníčku dětí a jejich matek je dostatek ovoce, tak jsou výsledky mnohem lepší.
Jedná se o první studii, která dokázala negativní vliv cukru na vývoj mozku. „Cílem této studie je zjistit spojitost mezi těhotenstvím a konzumací cukru potomků na jedné straně a dětským poznáním na straně druhé," řekla Daily Mail Juliana Cohenová z Merrimack College a Harvardské školy veřejného zdraví.
Kognitivní funkce dětí se měřily podle jejich dovedností řešit úkoly a slovní zásoby ve věku tří a sedmi let.
Matky průměrně zkonzumovaly téměř 50 gramů cukru denně, což je třikrát více doporučených 15 gramů. Největším zdrojem cukru byly slazené nápoje a umělá sladidla. Výzkum dokázal, že matky, které zkonzumovaly více než 50 gramů cukru denně, měly děti s nižšími kognitivními schopnostmi. Tyto děti měly horší paměť a dovednosti řešit úkoly.
Stejně tak i děti, které konzumují více cukru a hojně pijí slazené nápoje, měly horší verbální inteligenci, než děti, které jedly více ovoce.
Podle odborníků by lidé neměli konzumovat více než 10 kávových lžiček cukru denně. Průměrná denní spotřeba amerických dospělých je ale 22 lžiček, což je kolem 350 kalorií. Americké děti konzumují až 32 lžiček denně.