Byť poslech
hudby může dělat potíže s absorbováním a pamatováním nových informací, dělá lidi mnohem produktivnějšími. Teresa Lesiuková z Miamské univerzity portálu řekla, že existuje pevná spojitost mezi poslechem hudby, kterou máte rádi, a lepší náladou v práci. Mít správně naladěnou mysl pro pracovní produktivitu je velmi důležité.
„(Výzkum) ukazuje, že pokud jste ve správné náladě, tak uvažujete o více možnostech a nesužujete svou pozornost. To pozitivně ovlivňuje kreativitu při řešení problémů, vysvětluje Lesiuková. Jsou však i výjimky. Rychlá, disonantní hudba například naopak vyrušuje.
Pozitivní vliv hudby může záviset na tom, jak dobře se vyznáte v práci, kterou děláte. Největší efekt má poslech hudby u lidí, kteří svou práci zvládají dobře, ale ještě nejsou experti. U nováčků, kteří se zatím učí, hudba na jejich práci žádný vliv nemá, byť mají lepší náladu. Na druhou stranu profíci odvádějí svou práci na jedničku bez ohledu na to, zda jim do uší hraje hudba.
Jak tento proces funguje? Poslech hudby, kterou máte rádi, aktivuje v mozku centrum odměny a potěšení a určitou cestou se přes limbický systém stimuluje orbitální frontální kortex, který zodpovídá za myšlení.
Již dnes některé společnosti chtějí využít těchto neurologických efektů a pracují na hudbě, která je dokáže maximalizovat.