• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pět vědeckých důvodů, proč nám chutná škodlivé jídlo

    22-4-2018 Sputnik CZ 122 294 slov zprávy
     

    Glutamát sodný


    V první řadě je fastfood tak chutný, protože se do něho přidávají zesilovače chutě, především glutamát sodný. Mimochodem, je zajímavé, že název „zesilovač chutě" je ve skutečnosti nesprávný překlad z angličtiny "flavor enhancer", tzn. to, co slouží ke zlepšování a obohacování chutě. Samotný glutamát sodný není škodlivý a vyskytuje se v přírodní podobě, například v sýru, mase, rybách a sójové omáčce. Otázka škodlivosti se týká ani ne tak potravinových doplňků, jako jídla samotného. Glutamát je přítomen ve fastfoodu, čipsech, sucharech, instantních nudlích, které nejsou užitečné už jako takové.


    Láska ke sladkému



    Když sníte něco sladkého, zpravidla cítíte více radosti než před konzumací vytoužené tabulky čokolády. Příčina spočívá v serotoninu — hormonu štěstí a radosti nebo hormonu dobré nálady. Všechny potraviny, které obsahují jednoduché cukry, napomáhají tvorbě serotoninu.

    Barva a chuť


    Barva je dalším důležitým detailem při volbě potravin a často i součástí marketingové strategie při prodeji výrobků. O tom svědčí i bohatá paleta barviv, která jsou používána při výrobě bonbonů, například M&M's, Skittles nebo Smarties. Jinými slovy tady dobře funguje autosugesce: dokonce i pokud barva neodpovídá chuti, stejně si podvědomě myslíme, že oranžový bonbon je pomerančový nebo citrusový.


    Zvyky


    Láska ke sladkostem a škodlivému jídlu je často spojena s dětskými zvyky. Pokud je nám smutno, jíme čokoládu, protože si pamatujeme, že kdysi byl to způsob trochu vylepšit situaci.


    Láska ke slanému


    Jedním z nejnepříjemnějších momentů v jakékoliv dietě není zřeknutí se sladkostí, moučných nebo tučných jídel, ale zřeknutí se soli. Protože bez ní se jídlo zdá nevýrazným a nepoživatelným. Světová zdravotnická organizace doporučuje denně spotřebovat maximálně 1500-2300 miligramů soli. Je to méně než jedna čajová lžička. Ve skutečnosti jíme o hodně více, protože sůl je přítomna prakticky všude: v omáčkách, kečupech, uzeninách, konzervách, párcích i fastfoodu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑