V novembri 1989 sme sa zo západných vysielačiek dozvedeli, čo opatrne potvrdili aj vládne médiá: počas pokojnej manifestácie v Prahe na Deň študentstva zomrel po brutálnom zásahu verejnej bezpečnosti študent Martin Šmíd. Až po dlhej dobe sa poručík ŠtB Ludvík Zifčák priznal, že to on hral menovaného študenta, všetko bola dôsledne pripravená spravodajská akcia, ktorej cieľom mali byť zmeny vo vedení vtedajšej vládnej strany, resp. aj systémové politické zmeny.
Táto legenda o „mŕtvom študentovi“ mala na spoločnosť silný dopad, pretože do ulíc vyšli dovtedy zakríknutí občania najprv veľkých miest, a postupne aj menších, prakticky všade v Československu. Takto nás použili na vykonanie zmien režimu, ktoré nesú pomenovanie nežná revolúcia.
Vo februári 2018 zastrelili mladého novinára s priateľkou práve v čase, keď sa údajne chystal uverejniť príspevok kolosálneho charakteru o prepojení vlády s mafiou a plytvaní prostriedkami daňových poplatníkov. Aj cieľom tejto spravodajskej operácie, podobne ako v novembri 1989, bolo dostať ľudí do ulíc a dosiahnuť ak nie systémové, aspoň štrukturálne zmeny. Kým v prvom prípade bola smrť spravodajskou legendou, v druhom prípade bola bolestnou skutočnosťou, ktorá pohla citmi aj posledného apolitického človeka. Preto vybrali mladého snaživého chlapca-novinára aj so snúbenicou, aby to zatriaslo slovenskou krajinou, v ktorej mimovládne organizácie doteraz naprázdno „mlátili slamu“ otvorenej spoločnosti.
Autor: Peter Grečo
Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian