V Severnej Kórei sa s plnou vážnosťou a určitou trémou pripravujú na blížiacu sa vrcholovú schôdzku medzi prezidentmi oboch kórejských štátov. Svedčí o tom rozhodnutie štátneho a straníckeho vedenia v Pchjongjangu „prestať uskutočňovať od 21. apríla skúšky jadrových zbraní a medzikontinentálnych balistických rakiet.“
Zastaví, či len pozastaví?
Tak formulovala túto správu anglickojazyčná mutácia čínskej tlačovej kancelárie Nová Čína (Xinhua) a iné tlačové agentúry. Kľúčovým pojmom v citovanej vete, ktorý bude predmetom tvrdých rokovaní a môže veľmi ľahko privodiť ich stroskotanie, je „We will discontinue nuclear testing„. Rozumie sa pod ním „prestaneme vykonávať, zastavíme“. Dôležité bude, či úplne a natrvalo. K akej-takej istote by sa sa rokovacie strany mohli, ale nemuseli, dopracovať po summitoch Severná Kórea-Južná Kórea a Severná Kórea-USA. Prvý z oboch má prebehnúť koncom tohto mesiaca, druhý na rozhraní mája a júna.
Juhokórejský prezident Mun Če-in zjavne pookrial po ústretovom geste svojho severokórejského náprotivka Kim Čong-una. Prezidentská kancelária v Soule označila správu z Pchjongjangu za zmysluplný krok smerujúci k zbaveniu Kórejského polostrova jadrových zbraní. Výhliadky na úspech chystaných rozhovorov s KĽDR sa vraj zlepšujú. Mun Če-in, ktorý vyhral prezidentské voľby do veľkej miery vďaka záväzku otepliť vzťahy so severnými susedmi, neskrýva optimizmus pred blížiacou sa schôdzkou s Kim Čong-unom. Južná Kórea dokonca 18. apríla oznámila, že uvažuje nad tým, ako zmeniť desaťročia trvajúce prímerie so Severnou Kóreou na mierovú dohodu. Oba kórejské štáty ostávajú od roku 1953, keď uzavreli prímerie, technicky vo vojnovom stave, pretože dosiaľ neprikročili k podpísaniu mierovej zmluvy.
Juhokórejský prezident si je bolestivo vedomý zložitej problematiky denuklearizácie Kórejského polostrova, na ktorej stojí a padá mierová budúcnosť polostrova. Kórejská ľudovo-demokratická republika sa stala len pomerne nedávno hodnovernou jadrovou mocnosťou a vlani uskutočnila početnú sériu skúšok, v ktorých testovala rakety stredného doletu, medzikontinentálne strely a podľa vlastného tvrdenia aj výbuch vodíkovej bomby. Samochválne správy Pchjongjangu o úspešnom zavŕšení rôznorodého vlaňajšieho testovania neberie Južná Kórea, ani susedné Japonsko a Spojené štáty, vážne. Zvestovanie KĽDR o zastavení skúšok vnímajú skôr ako ochotu ich pozastaviť. I to však znamená pokrok a prináša nádej prinajmenej na dlhšiu pauzu po vlaňajšej hektickej testovacej činnosti Severu, čo privádzala amerického prezidenta na pokraj zúrivosti.
Keď prestane byť sudom pušného prachu
Správa, že guľatučký Kim Čong-un mu dá s tým provokovaním pokoj, 71-ročného amerického prezidenta očividne potešila. Za 34-ročným severokórejským vodcom vyslal počas veľkonočného víkendu do Pchjongjangu riaditeľa Ústrednej spravodajskej služby CIA. Šéfšpión Mike Pompeo, ktorý čaká na schválenie prestupu na post ministra zahraničných vecí, zrejme presvedčil svojho severokórejského hostiteľa, aby vyšiel Bielemu domu aspoň na pol cesty v ústrety, prestal odpaľovať ďalšie rakety a dal si pokoj s podzemnými detonáciami jadrových náloží. Zatiaľ ostáva záhadou, na základe akých záruk by bola Severná Kórea ochotná zbaviť sa svojho jadrového arzenálu a vystaviť sa napospas agresivite zámorskej veľmoci. Tej už dlho slúži napätie vo východnej Ázii pri vedení veľmocenského súperenia s Čínou a Ruskom o hegemóniu vo východnej Ázii.
Démonizácia takzvaného severokórejského diktátorského režimu poskytuje živnú pôdu vojensko-priemyselnému komplexu nielen USA, ale aj Číny, Japonska a Ruska. Vojenské uvoľnenie na Kórejskom polostrove by poskytlo tamojšiemu Juhu a Severu historickú príležitosť pustiť sa do zbližovania s vyhliadkou na zjednotenie oboch kórejských štátov. Nepotrebovali by, ani nechceli, „ochranný vojenský servis“ zámorskej veľmoci v regióne, a tá by sa s tým len veľmi ťažko vyrovnávala. Pokiaľ by sa časom zjednotili ako vojensky neutrálny subjekt medzinárodného práva s garanciami veľmocí, mohli by si držať ako-tak od tela aj Čínu a Rusko a motivovať ich k plneniu deklarovaného zámeru meniť unipolárne usporiadanie sveta na multipolárne.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.