Z mnohých európskych jazykov postupne miznú precítené vlastenecké výrazy ako ten, ktorý použil severokórejský vodca na piatkovom summite so svojím juhokórejským náprotivkom: „Sme z jednej krvi, z jedného národa. Nemôžeme byť rozdelení a mali by sme žiť spolu, zjednotení.“ Tak ho voľne preložil z kórejčiny do angličtiny indický portál India TV pri sumarizovaní výsledkov medzi-kórejských rozhovorov, ktoré možno raz vojdú do dejín ako prelomové.
Aby Sever brali vážne
Rinuli sa z úst očividne pohnutého 34-ročného Kim Čong-una, keď sa zišiel v demilitarizovanej zóne, ktorá oddeľuje oba kórejské štáty, so svojím o generáciu starším juhokórejským kolegom Mun Če-inom.
Multikulturalizmus, vnucovaný príslušníkom európskych národov, presadzuje miešanie rás, národov, náboženstiev a kultúr. Pojem „Byť z jednej krvi, z jedného národa“ vyznieva v podmienkach prestavby homogénnych európskych národov na multi-etnické ako archaizmus miznúci v zabudnutí. Nie však na severovýchode Ázie. Severná Kórea, Južná Kórea a Japonsko sú krajiny s etnicky a kultúrne najhomogénnejším obyvateľstvom na svete. 38. rovnobežku, pozdĺž ktorej prebieha deliaca čiara medzi oboma kórejskými štátmi, vnímajú Kórejčania aj 65 rokov od vyhlásenia pokoja zbraní v Kórejskej vojne (1950-1953) ako národnú traumu, čo bolí, ale neprebolí.
Najvyšší činitelia Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) a Kórejskej republiky sa už niekoľkokrát márne pokúšali o zmierenie. Naposledy pred vyše desiatimi rokmi, keď sa Severná Kórea zaviazala vzdať sa jadrových zbraní a jadrového zbrojného programu výmenou za medzinárodné záruky a hospodársku pomoc. Severná Kórea preto usúdila, že ju Spojené štáty zoberú vážne, až keď dokáže, že sa stala jadrovou mocnosťou.
Dilema pre Sever i Juh
K tomu sa dopracovala na sklonku minulého roka a odvtedy vedie pozoruhodnú diplomatickú kampaň. Ušila ju na mieru juhokórejskému prezidentovi Mun Če-inovi, ktorý sa zaviazal viesť aktívnu politiku vnútrokórejského zbližovania s vyhliadkou na zjednotenie národa.
Vystríha sa démonizovania a dehonestovania severokórejského autoritárskeho vodcu Kim Čong-una, ktorý je vnukom zakladateľa komunistickej štátnosti KĽDR. Tretia generácia rodinného klanu Kimovcov dostala elitné vzdelanie pre príslušníkom vladárskych dynastií. Severokórejský vodca a jeho mladšia sestra Kim Jo-čongová sa učili štátnickému umeniu a cudzím jazykom aj vo Švajčiarsku a sú na diplomatickej aréne viac než rovnocennými partnermi juhokórejského prezidenta, ktorý vyrastal v skromných pomeroch.
Predtým, než sa Severná Kórea ako-tak kvalifikovala do klubu jadrových mocností, bolo veľmocenské rozdelenie Kórejského polostrova jednoduché. Juh bol a ostáva vazalom Spojených štátov a Sever spadal pod ochranný dáždnik Číny. Jadrovo vyzbrojená Severná Kórea prestáva počúvať Peking a dožaduje sa priameho dialógu s USA. Vlani predvádzala Pentagónu letové schopnosti najnovšej generácie svojich rakiet a detonovala jadrové nálože.
Južná Kórea medzitým zvažuje, ako sa prispôsobí meniacim pomerom vo svete a superveľmocenskému nástupu Číny. Uvedomuje si príležitosť k prebudeniu emancipačného úsilia kórejského národa a k činom, ktoré povedú k zjednoteniu.
Severokórejský vodca sa vybral koncom marca do Pekingu skoordinovať ďalší postup pri otváraní dialógu s Južnou Kóreou a USA. Zjednocovanie kórejského národa žijúceho v hospodársky a politicky diametrálne odlišných štátoch je pre dynastiu Kimovcov zmysluplné vtedy, keď si udrží výsadné postavenie v štáte na dostatočne dlhú dobu. Amerikanizácia spoločenského zriadenia na juhokórejský spôsob neprichádza pre Kimovcov do úvahy. Prijateľné by bolo napodobenie zjednocovania Číny s Hongkongom dohodou o princípe jednej krajiny s dvoma systémami. Kimovci by v takom prípade mohli vytvoriť nejaký hybrid čínskeho a vietnamského štátneho kapitalizmu pod vedením Komunistickej strany.
Čo prichádza do úvahy a čo nie
Celodenný medzikórejský summit z 27. apríla poskytol juhokórejskému prezidentovi príležitosť, aby oficiálne prejavil vôľu po rozbehnutí vnútrokórejského unifikačného projektu plnou parou vpred. Spojené štáty sa v záverečnej deklarácii spomínajú len v jednej jedinej vete. Týka sa odhodlania Kórejčanov uzavrieť po 65 rokoch prímeria mierovú dohodu oboch štátov buď trojstranne s USA, prípadne štvorstranne s USA a Čínou. Oba kórejské štáty sa chcú razantne pustiť do odstraňovania všetkých prejavov nepriateľstva, vrátane zastavenia propagandistickej vojny a vyhýbania sa provokačných pohybov ozbrojených síl na línii prímeria a v pobrežných vodách. Obe krajiny sa zaviazali upevňovať vzájomnú dôveru, ozbrojovať a prehlbovať bilaterálnu spoluprácu.
Konečným deklarovaným želaním je zbavenie Kórejského polostrova jadrových zbraní za podpory a spolupráce medzinárodného spoločenstva. Aj keď táto méta ostane zrejme predbežne nedosiahnuteľná, ostatné prvky medzi-kórejského zbližovania a zjednocovania kórejského národa sú mysliteľné a reálne. Severná Kórea stojí ale pred ťažko riešiteľnou úlohou presvedčiť Čínu a prípadne Rusko, aby jej poskytli plnohodnotné a záväzné bezpečnostné záruky, keď sa vzdá svojho jadrového arzenálu. Pokiaľ to nebude možné, do úvahy by prichádzalo uznanie Severnej Kórey ako jadrovej mocnosti s tým, že by sa s ňou uzavreli dohody o nešírení a kontrole jadrových zbraní.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.