Americká vesmírna agentúra NASA vyvolala koncom apríla rozhorčenie domácej odbornej a laickej verejnosti oznámením, že ruší program robotického vozidla vyvíjaného na prieskum povrchu Mesiaca. Vedci, ktorí na projekte pracovali na projekte, ostali ohromení, ako upozorňuje titulok denníka Washington Post.
Nebotyčné plány
Desať rokov namáhavého úsilia a tvorivej práce vyjde len tak navnivoč? Nelenili a obrátili sa bezodkladne na vedenie NASA protestným listom, aby podalo vysvetlenie. „Ako sa dozvedáme, program Resource Prospector bol zrušený 23. apríla a celý projekt bude ukončený do konca mája,“ uvádza sa v tomto posolstve, ktoré americká svetoznáma a stále ešte prestížna vesmírna inštitúcia nemohla nechať bez odpovede. Niesol sa v alibistickom tóne, že odpisovať sa nebude celý projekt, ale iba vybrané časti, aby sa tie ostatné využili v rámci iných iniciatív. „Sme odhodlaní uskutočňovať prieskum Mesiaca. Prístroje vyvíjané pre program Resource Prospector sa využijú v rozšírenom projekte prieskumu mesačného povrchu,“ informoval na sociálnej sieti Twitter nový šéf NASA Jim Bridenstine.
Do funkcie, ktorej sa zhostil 23. apríla, ho navrhol už 1. septembra 2017 americký prezident Donald Trump. Zrejme ako favorita záujmových skupín pretláčajúcich prechod agentúry NASA do služieb nadnárodného kapitálu. Má prebiehať prostredníctvom zmluvného partnerstva verejného a súkromného sektoru (Public-Private Partnership), známeho pod skratkou PPP. Wikipédia ho definuje ako „takový smluvní vztah mezi soukromým a veřejným sektorem, jímž se soukromý sektor zavazuje k zajištění veřejných služeb nebo infrastrukturních projektů, které bývají typicky dodávány nebo provozovány veřejným sektorem,“ pričom lakonicky konštatuje, že „v posledních desetiletích má trend různého propojování vládních a veřejných prostředků po celém světě vzrůstající tendenci.“ Nemeckojazyčná Wikipédia ponúka aj kritické pohľady na temné podhubie tejto praxe a poskytuje okrem iných i link na poučný dokument nemeckej verejnoprávnej televízie NDR spred piatich rokov pod názvom Der geplünderte Staat (Vybrakovaný štát).
Americká vesmírna agentúra NASA sa definuje ako nezávislý orgán výkonnej moci (t.j. vlády) Spojených štátov zodpovedný za civilný vesmírny program ako aj za výskum vesmíru. Americká vláda a Kongres (ten prideľuje rozpočtové prostriedky) podrobovali štátnu vesmírnu agentúru v ostatných rokoch opakovaným redukčným diétam a nútili ju k úsporám i za cenu odstupovania od projektov a programov, pokiaľ nevstúpila do partnerstiev so súkromným sektorom.
Znesieme im modré z neba
Donald Trump mení toto doterajšie východisko z núdze pre NASA na existenčné pravidlo. Viaceré staršie a dlhodobé projekty, do ktorých sa súkromné letecké a vesmírne korporácie, čo dnes rastú ako huby po daždi, nestihli včas zapojiť, ostávajú odsúdené na zánik, alebo na reštrukturalizáciu. Tá spravidla spočíva v prechode činností, z ktorých sa dá vytrieskať komerčný zisk, pod správu súkromných partnerov v PPP projektoch a v prenechaní neziskových aktivít na ťarchu štátnemu sektoru.
Týka sa to aj súperenia o ovládnutie Mesiaca a Marsu s Ruskom, Čínou a Indiou. Novú doktrínu americkej vlády ilustrujú titulky a podtitulky v článkoch produkovaných mienkotvornými médiami, aby sa rýchlo a pevne zakorenila v podvedomí verejnosti, t.j. daňových poplatníkov.
Ukážky:
„NASA oznámila, že si nemůže dovolit poslat člověka na Mars“, znie titulok správy Českej televízie z vlaňajšieho 14. júla.
„Mars jako cíl politický“, poznamenáva podtitulok pasáže o novej ére priekumu vesmíru, ako to zvestoval viceprezident Mike Pence.
Až napokon ťažiskový podtitulok „Naděje leží v rukou podnikatelů“ s citáciou multibilionára Elona Muska, že „dostat člověka na Mars nemusí být jen záležitostí americké vládní agentury„. Dozvedáme sa tu aj o plánoch na dobytie Marsu ďalšej „soukromě vlastněné kosmické agentury Boeing i Blue Origin„.
Rovnaký zdroj v inej správe priznáva, že „NASA přišla o řadu expertů, kteří se přesunuli do soukromého sektoru – jenž teď dostává od NASA zaplaceno za to, že dopravuje na Mezinárodní vesmírnou stanici zásoby.„
Pripravíme, umožníme, upraceme, vyčistíme
Ak sa do uší verejnosti dostávajú chválospevy na „kosmické cíle“ (titulok článku na portáli Českej televízie), ktoré vytýčil viceprezident Mike Pence, sleduje sa tým zámer. Spočíva v tom, že daňoví poplatníci si majú zvykať na novú prax opísanú v poslednej vete tejto pasáže: „Setkání se zúčastnili i další významní představitelé amerického kosmického průmyslu – šlo o zástupce soukromého sektoru, který je zodpovědný za vývoj techniky, jež má Američany na Měsíc a pak na Mars dostat. Všichni (za společnost Lockheed Martin, Boeing, ATK i Space X) potvrdili, že je v amerických silách dostat se na Měsíc do pěti let. S jednou zásadní podmínkou – tedy že bude zajištěna dostatečná finanční podpora ze strany státu.„
Štát tak má vydláždiť kapitálu cestu ku ziskom z pľundrovania zdrojov na Mesiaci a na Marse a prebrať potom zodpovednosť za nápravu škôd a následkov, ak to vôbec bude možné.
Vlastnú vesmírnu agentúru European Space Agency (ESA) má aj Európska únia a tiež usilovne láka súkromný investičný kapitál. Na tento účel vytvorila osobitný portál. Nové členské štáty a ich firemný sektor v ňom dostali vlastný subportál .Kapitálovým tokom sa hranice klásť nesmú a nebudú.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.