To byl jediný zveřejněný důkaz ruské viny. Ale co na tom. Pod kotel protiruské hysterie bylo přiloženo a mohlo začít divadlo - ostentativní vyhošťování ruských diplomatů. A pro, z EU vystupující – nevystupující, Velkou Británii pak už nebyl žádný velký problém zahrát na rusofobskou strunu řady „spřátelených zemí“ a požádat je o „solidaritu“.
Tomuto primitivnímu lákadlu neodolali ani zodpovědní čeští politici v demisi a šupem poslali domů tři ruské diplomaty – špiony. Z našich nejvyšších ústavních činitelů si zachoval chladnou hlavu jen prezident Zeman, čímž si vysloužil vlnu kritiky.
Jaroslav Bašta: O lhaní a močení
Prohlášení Ruska, že tzv. novičok mohl být vyráběn i v jiných státech včetně České republiky vyvolalo další vlnu protiruské hysterie. Ale mělo i jeden pozitivní dopad. Na základě tohoto prohlášení se prezident Zeman rozumně rozhodl pověřit Bezpečností informační službu aby pátrala po tom, zda se u nás taková chemická látka vyrábí či vyráběla.
To už někteří naši zákonodárci nervově nevydrželi a obvinili prezidenta z vlastizrady. Mezi nimi si obzvlášť statečně vedla politička za ODS, zastydlá antikomunistka a aktivní rusofobka Němcová.
Když prezident Zeman v televizi Barrandov řekl, že podle zpráv tajných služeb se ve Vojenském výzkumném ústavu nervově – paralytický jed testoval a poté byl zničen, vyvolalo to další rozruch na domácí i zahraniční politické scéně a další výpady proti prezidentovi.
Při tom se obzvlášť odvážně projevil europoslanec Zdechovský, který k oznámení prezidenta, že se v ČR vyráběl novičok, dodal: „Mám podezření, že ho na něm i testovali.“
Není žádným tajemstvím, že čeští vojenští chemici patří k nejlepším na světě. Našinec ale nemusí být ani voják, ani chemik, ani agent tajné služby, aby si domyslel, že pokud chtějí být vojáci – chemici v boji úspěšní, musejí vědět o všech známých bojových chemických látkách a o ochraně proti nim.
To bez jejich testování prostě není možné! A aby bylo možné nějakou látku testovat, musí být nejprve vyrobena.
O tom se může každý běžný uživatel internetu dozvědět podrobnosti na stránkách Vojenský výzkumný ústav, s. p. v Sekci chemické, biologické a radiační ochrany.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)