V Moskvě a Londýnu davy jásaly nad kapitulací Velkoněmecké říše, ale v Tichomoří se stále ještě bojovalo. V Indonésii byla britsko-nizozemská vojenská akce zahájena proti svobodné republice, hned po jejím vyhlášení 17.srpna 1945, pod záminkou osvobozování válečných zajatců z „japonských táborů smrti“, stále ještě kontrolovaných vojáky císařské armády. Francouzi zahájili své znovudobývání Vietnamu už 23.srpna a válčili tam (za účasti po roce 1948 asi 1.200 zběhlých Čechoslováků) až do své potupné porážky u Dien Bien Phu v březnu-květnu 1954.
Ale i tam a později pro část jihovýchodní Asie válka pokračovala až do roku 1974, resp. 1975. V Alžírsku masakrovala francouzská Cizinecká legie první obětí začínající občanské války ve Francii (Alžírsko bylo zahraničním departamentem) 8.května 1945. Ještě v roce 1956 tam bojovalo více než půlmilionu Alžířanů proti francouzské ústřední vládě a dodnes se v Evropě příliš nemluví o tom, kolik měl tento „konflikt“ do roku 1962 obětí.
Zbořil: Válka není fotbalový zápas, kde přijde rozhodčí a zapíská konec
V.V.Putinovi se, alespoň podle jeho projevu ke Dni vítězství, zdá, že je třeba bránit „přepisování dějin“, ale zřejmě neví, že u nás již byly přepsány. O obětech dubnového bombardování Plzně v roce 1945 se nemluví, zato se vzpomíná „padlých“ amerických vojáků „při osvobozování města Plzně“. Ale proč přesvědčovat přesvědčené. Pan Klvaňa je přesvědčen, zřejmě na základě svých zkušeností z pobytu v SSSR, že Československo nebylo Rudou armádou osvobozeno ale dobyto. Těžko hledat u tohoto oblíbence Zpravodajství ČT něco jiného než víru v hesla německé nacistické propagandy v Protektorátu na jaře 1945.
Se slovy si zahrává i staronové vedení a spíše starší členská základna ČSSD okolo vyjednávání o vytvoření koaliční vlády. Už to není jen nezajímavé, ale dokonce i zábavné. Konečně, vzestup preferencí ANO na 32,5% a pád ČSSD pod hranici dosaženou v parlamentních volbách, při veškeré naší neúctě k podobnému měření sil, také o něčem svědčí.
A tak to vypadá, že politické nenávistné logomachie se dokázali, alespoň na chvíli, vzdát jen Donald Trump a Kim Čong-un. Ale co není, může být a počkejme raději na jejich předpokládanou schůzku ve stejně nejistě předpokládaném „čínském“ Singapuru. Pokud pan Stropnický ve svém velkém interview na rozloučenou nemluvil o „kvazisvětě“, ale o „kazisvětě“ a „kazisvětech“, možná současnou situaci doma i v zahraničí pojmenoval lépe než davy politických expertů a komentátorů.