• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Wikileaks – 7 šokujících odhalení z Guantánama

    14-5-2018 AC24 82 661 slov zprávy
     

    V průběhu nedělní noci byl zveřejněn masivní únik více než 700 vojenských dokumentů, který je připisován Wikileaks, nechvalně známé skupině pro transparentnost. Mnoho z těchto nových informací se zabývá zajatci, jež jsou drženi na vojenské základně  Guantanámo. Záznamy o nich začaly být vedeny ihned po teroristických útocích z 11. září, sahají až do roku 2009 a obsahují dokumenty týkající se 172 vězňů, kteří jsou stále drženi v tomto kontroverzním vězeňském zařízení.

    Přinášíme vám sedm šokujících odhalení o guantánamské vojenské základně a v ní panujících praktikách:

    127 „vysoce rizikových“ vězňů zůstalo v gantánamské věznici, ale skoro stejný počet „vysoce rizikových“ vězňů byl propuštěn do jiných zemí nebo osvobozen navzdory tomu, že byli klasifikováni jako jedinci, kreří by „mohli představovat hrozbu“. Z 600 zajatců, o kterých víme, že se od roku 2002 dostali ven z vězení, spadalo podle NPR sto šedesát osob do kategorie „vysoce rizikový“. Nejméně dva tucty propuštěných vysoce nebezpečných vězňů byly napojeny na teroristické aktivity poté, co odešli z Gitmo, včetně dvou Saúdů, kteří se stali vůdci al-Kájdy na Arabském poloostrově.

    Kongresman Mike Conaway, republikán z Texasu, řekl o guantánamských zajatcích na nedávném jednání Kongresu, že „existuje skupina, o které všichni máme jasno, že se nikdy nedostane ven, a pak jsou tam ti ostatní.“ A dodal: „Když se přiblížíte k počtu lidí, kteří by nikdy neměli býti propuštěni, riskujete, že propustíte někoho, kdo by propuštěn být neměl.“

    Úředníci si nedělají svoji práci s jistotou. V 704 uniklých dokumentech, jež posuzují vězně, se slovo možná objevuje 387krát, slovo neznámý 188krát a slovo klamný 85krát. V objektu pracovaly dva navzájem si odporující výbory ministerstva obrany, které často vedly spor o tom, jak klasifikovat stupeň nebezpečnosti vězňů a nad kvalitou informací, které sdílely.

    Zatímco někteří „vysoce rizikoví“ vězni se vrátili k terorismu, jsou tu i jiní, kteří se stali americkými spojenci. Jeden z bývalých vězňů, Abu Sufian Ibrahim Ahmed Hamuda bin Qumu, který je v dokumentech identifikován jako pravděpodobný člena al-Kájdy, je nyní klíčovou postavou mezi revolučními libyjskými povstalci a vůdcem brigády povstalců v severních částech této země. Když byl Qumu krátce po 11. září zajat v Pákistánu, byl považován za nepřítele Spojených států. Nyní, má společně s USA stejný cíl – sesadit Kaddáfího.

    Z dokumentů vyplývá, že místo toho, aby se více zaměřili na dopadení Usámy bin Ládína, pozornost se rozšířila na chytání klíčových aktivistů al-Kájdy a zaznamenávají i informace o dalších zahraničních operacích. Jeden zajatec byl poslán do Gitmo proto, aby úředníci mohli sesbírat všechny informace, které měl o bahrajnském soudu, další byl vyslýchán s tím cílem, aby se podělil o své znalosti o tajných službách Uzbekistánu.

    Vyšetřovatelé věnovali pozornost každému možnému důkazu v naději že sestaví mozaiku informací – dokonce i důkazům tak triviálním, jako jsou origami. McClatchy informuje:

    Stráže, které byly převeleny z lodí na moři, aby procházely mezi vězeňskými bloky, zaznamenávaly, kdo si schovává jídlo, kdo dělá hluk během vztyčování americké vlajky, kdo si zpívá hrůzostrašné písničky typu „La, la, la, la, Taliban“ a kdo pomocí origami napodoboval útoky z 11. září.

    Úředníci poukazovali na to, že některé informace, které získaly od vezňů, mohou být mylné, nebo nepravdivé, ale stejně je používali. Yasim Mohammed Basardah, zadržený, který podal informace o dalších šedesáti vězních, byl považován za nespolehlivý zdroj a jeho záznamy zdůrazňovaly, že informace, které poskytnul, by se měly nezávisle ověřit. Měl však také vysokou zpravodajskou hodnotu, takže jeho úroveň nebezpečnosti byla snížena z vysoké na střední, výměnou za jeho spolupráci. V roce 2001 byl přemístěn do Evropy. Podle těchto dokumentů udalo osm vězňů informace na 235 dalších.

    Podezřelí byli zatčeni a odesláni do Gitmo, protože nosili levné hodinky. Zmiňované hodinky – hodinky značky Casio, které se začaly prodávat v roce 1980 – byly podezřívány, že byly použity jako časovač al-Kájdy. Lidé v Afghánistánu byli zadrženi a posláni do vězeňského zařízení, protože nosili tento typ hodinek, ale většina z nich byla v tichosti propuštěna pro nedostatek důkazů.

    Kase Wickman

    Zdroj: rawstory.comom.cz

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑