Mezinárodní měnový fond vydal zprávu analyzující možné inflační tendence a varoval před devalvací a drastickým nárůstem cen. Němečtí analytici se k této otázce vyjádřili v rozhovorech se Sputnikem.
„Věci se stávají dražšími," oznámil Jochen Stanzl, hlavní marketingový analytik ve frankfurtské CMC Markets.
Podle Stanzla je důležitá otázka — pokud dojde k inflaci — zda se s ní centrální banky dokážou vypořádat.
„Věřím, že centrální banky nebudou schopny zvýšit sazby tak rychle, jak to potřebují," uvedl a dodal, že zrovna v tom spočívá hlavní problém.
Jeho názor podpořil mnichovský finanční analytik Dimitri Speck.
„Žijeme v silně zadlužené světové ekonomice," sdělil agentuře Sputnik.
„Globální ekonomika nikdy neměla tak vysoký dluh jako dnes. A tento dluh zřejmě nelze snížit pravidelnými splátkami, ale spíše inflací nebo vyvlastněním soukromých úspor," argumentoval expert.
Podle jeho názoru je inflace následkem státních opatření zaměřených na vytváření poptávky a předcházení bankovním krizím.
Aplikují se také za účelem stimulace ekonomiky v krátkodobém výhledu a vedení válek.
„Válka je velmi častým důvodem inflačních výkyvů," řekl analytik.
„Domnívám se, že tento výdajový trend nabyde síly. USA budou postiženy jako první. Dolar je stále přední světovou měnou. V Německu tato tendence zatím není tak zřejmá," uzavírá Speck.
V dubnu MMF vydal Zprávu o globální finanční stabilitě v dubnu 2018, která varuje před devalvací a inflačními tendencemi v americké ekonomice, což by mohlo vyvolat globální efekt domino. Odborníci varují, že inflace způsobí dramatický nárůst životních nákladů, zatímco příjmy ztratí rovněž svou hodnotu.