Americký prezident Donald Trump v souvislosti s ohlášením odstoupení USA od smlouvy s Íránem JCPOA (Společného komplexního akčního plánu a omezujících opatření) uvedl ve svém projevu řadu důvodů, které prý tento krok ospravedlňují.
1. lež: „Íránský režim je předním státním podporovatelem terorismu.“
Spojené státy dlouhodobě vědí, že to je jejich spojenec Saudská Arábie, a ne jejich nepřítel Írán, kdo je předním státním sponzorem terorismu. Zpráva amerického ministerstva zahraničí hovoří už v roce 2009 o financování teroristických skupin zejména Saudskou Arábií.
Všechny poslední pokusy o spojení Íránu s terorismem selhaly. Dokonce ani americké zprávy o terorismu nezmiňují Írán jako předního podporovatele terorismu. Nejnovější Globální index terorismu ministerstva vnitřní bezpečnosti jasně uvádí, že nikoliv Írán, ale „ISIS, Boko Haram, talibánci a Al-Káida“ představují největší teroristické nebezpečí. Žádná z těchto skupin není šíitskou organizací a žádná není nikterak napojena na Írán, ale dohromady „mají na svědomí 74 procent všech úmrtí z důvodu terorismu“.
2. lež: „Íránský režim podporuje talibánce a Al-Káidu.“
Po útocích 11. září 2001 se Írán okamžitě postavil na stranu USA proti talibáncům a Al-Káidě. Írán nabídl Američanům svoje letecké základny a dal svolení k provádění pátracích a záchranných misí v případě sestřelených amerických letadel.
Íránci také předali USA informace ohledně cílů spojených s talibánci a Al-Káidou. Íránští diplomaté se tajně setkávali s úředníky USA už v říjnu 2001, aby společně plánovali odsunutí talibánců od moci a vytvoření nové vlády v Afganistanu. Na konferenci v Bonnu v prosinci 2001 hrál Írán zcela klíčovou roli v utvoření nové afgánské vlády.
Írán také zajal stovky bojovníků Al-Káidy a talibánců, kteří sběhli na jeho území. Zjistil totožnost více než dvou set uprchlíků z Al-Káidy a talibánců a předal tyto údaje OSN.
3. lež: „Žádné kroky [íránského] režimu nebyly nebezpečnější než úsilí o získání jaderných zbraní a způsob jejich užití. [...] Dnes mám konečný důkaz o tom, že ten íránský slib byl lží. Izrael minulý týden zveřejnil zpravodajské dokumenty, které Írán dlouho skrýval a které jednoznačně odhalují íránský režim a jeho snahy o získání jaderných zbraní.“
Jako jediný důkaz, že Írán porušil JCPOA, Trump zmínil důkazy, které v prezentaci ukázal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Netanjahu ukázal pořadače s více než padesáti tisíci kartotékami a stěnu s CD, které, jak prohlásil, byly plné důkazů.
Ale tyto dokumenty nebyly „Íránem dlouho skrývané“ a nepředstavují důkaz o tom, že Írán usiluje o jaderné zbraně. Netanjahuovy „významné nové objevy“ nejsou vůbec nové. Pořadače a disky neobsahovaly nic, o čem by Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) už nevěděla a neodmítla to už poprvé jako bezvýznamné. Tyto staré pokusy o diskreditaci Íránu vyvrátila řada odborníků, včetně Garetha Portera v jeho díle Manufactured Crisis. MAAE se těmito informacemi přestala nadobro zaobírat v prosinci 2015.
Hlavní inspektor MAAE Olli Heinonen během jednání o JCPOA prohlásil, že MAAE viděla poprvé ony „nové významné“ důkazy, které zveřejnil Netanjahu, už v roce 2005, tedy dávno před podepsáním smlouvy. K Netanjahuovu vystoupení Heinonen dodal: „Viděl jsem prostě spoustu fotografií, které jsem viděl už dříve.“
Dokonce ani americké a izraelské zpravodajské služby nepotvrzují, že Írán usiluje o výrobu jaderných zbraní.
Bývalý ředitel CIA a ministr obrany USA Leon Panetta na otázku, jestli se Írán snaží vyvinout jaderné zbraně, odpověděl krátce: „Ne.“ National Intelligence Estimate (NIE) z roku 2007, kde jsou zahrnuty poznatky všech amerických zpravodajských služeb, s „velkou pravděpodobností“ uvádí, že Írán nevyvíjí jadernou zbraň. NIE v roce 2011 říká, že „konečné hodnocení NIE [z roku 2007] je stále aktuální. Nejsou patrny žádné známky toho, že by [íránská] vláda rozhodla o pokračování v programu [vývoje jaderných zbraní]“.
Juval Diskin, který stál šest let v čele izraelské kontrarozvědky Šin bet, obvinil premiéra Netanjahua, že „ve věci Íránu klame veřejné mínění“. A generál Benny Gantz, dřívější štábní velitel izraelské armády, prohlásil, že Írán „neučinil rozhodnutí“ o pokračování v jaderném programu. Bývalý izraelský ministr obrany Ehud Barak jasně řekl, že „to není tak“, že „Írán je rozhodnut (...), aby získal jaderné zbraně (...) tak rychle, jak jen to jde“. A položil rétorickou otázku: „Aby to udělal, musel by Írán ohlásit, že opouští režim inspekce (...) Proč to neudělal?“
Bývalý ředitel MAAE Muhammad el-Baradei investigativnímu novináři Seymouru Hershovi řekl, že „během mé práce v agentuře jsme neviděli ani náznak toho, že by Írán vyvíjel zbraně [jaderné]“.
Podstatné je to, že ani Spojené státy, ani Izrael, ani Mezinárodní agentura pro jadernou energii nikdy doopravdy nevěřily, že Írán vyvíjí jaderné zbraně.
Chcete znát pravdu? Podpořte nezávislé zpravodajství!
Číslo účtu: 2700168305 / 2010, variabilní symbol: 004
Zdroj: antiwar.com