• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Rusko s Tureckem rozzuřily Washington, protože dosáhly dohody o plynovodu „Jižní proud“

    27-5-2018 AC24 98 474 slov zprávy
     

    Čímž skončilo velice napjaté období v Rusko-Tureckých vztazích, které se koncem roku 2015 propadly až na samé dno poté, co tento členský stát NATO nad Sýrií sestřelil ruský tryskáč, tak v sobotu ruský státní energetický gigant Gazprom dosáhl s tureckou vládou dohodu o konstrukci pozemní části větve Turecký proud, která přivede ruský plyn k evropským spotřebitelům.

    Podle Reuters podepsaly tyto dvě protistrany protokol, který umožní tuto stavbu, která vázla kvůli právním sporům, a teď se pohne vpřed. Gazprom se s tureckou státem vlastněnou BOTAS dohodl na smluvních podmínkách tohoto projektu, uvedl Gazprom v prohlášení s dodatkem, že tato dohoda „umožní přijmout praktické kroky k realizaci tohoto projektu.“ Skutečnou stavbu provede společný podnik zvaný TurkAkim Gaz Tasima, který bude rovným dílem vlastněný jak Gazpromem, tak BOTAS, uvedl Gazprom.

    Předtím v sobotu řekl turecký prezident Erdogan, že Gazprom s BOTAS vyřešily dlouho se táhnoucí právní spor o dovozních cenách v roce 2015-2016 a v důsledku toho získá Turecko 1 miliardu $ jako součást vyrovnání za ceny plynu dosažené s Gazpromem, na němž se Turecko dohodlo s ruským gigantem natgas v rámci slevy na Ruskem dodávaný plyn v letech 2015 a 2016 o 10,25%.

    „Dohodli jsme se na snížení cen zemního plynu v letech 2015-2016 o 10,25%,“ oznámil Erdogan v proslovu na sobotním shromáždění. „Dostali jsme svou slevu. Před volbami dostaneme asi 1 miliardu $ v hodnotě svých práv,“ řekl podle citace agentury Anadolu turecký prezident.

    BOTAS odmítal schváli stavbu pozemní části plynovodu, dokud nebude vyřešen spor o dovozní cenu. Jediné, co měl až dosud Gazprom dovoleno stavět, byla podmořská část potrubí. Tato stavba v současnosti už probíhá.

    Rusko s Tureckem se oficiálně dohodly na projektu, který se skládá ze dvou větví už v říjnu 2016. Ta první větev bude dodávat plyn tureckým spotřebitelům, zatímco ta druhá jej přivede do zemí jižní a jihozápadní Evropy. Očekává se, že poklesne evropská závislost na tranzitu z Ruska přes Ukrajinu. Každé z těchto potrubí bude mít maximální kapacitu 15,75 miliard kubických metrů ročně.

    Gazprom zakončil stavbu hlubokomořské části prvního potrubí Tureckého proudu už v dubnu. První ruský plyn by mohl začít přitékat oběma větvemi Tureckého proudu v prosinci 2019.

    Zelená projektu Turecký proud s určitostí rozzuří USA, které už předtím oznámily, že uvažují o sankcích na evropské firmy, které se zúčastní ruského plynovodu Severní proud.

    Prezident Trump zašel až tak daleko, že před dvěma týdny pohrozil Angele Merkel tvrzením, že buď zruší ruský plynovod, nebo začne obchodní válka s USA.

    To, jak Evropa zareaguje na americké hrozby týkající se Severního proudu a brzy i Tureckého proudu, určí, zda se Evropa opět ocitne v postavení podmaněného vazalského státu vůči americkým vojenskými a energetickým lobbyistickým mocenským kruhům nebo jestli se Brusel postaví v tomto rostoucím konfliktu na stranu Putina, což povede v rámci tzv. „demokratického západu“ k bezprecedentnímu rozkolu.

    Zdroj: zerohedge.com
     

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑