Jako příklad uvedl jednání o jaderné dohodě s Íránem, které s sebou podle něj neslo mnoho dalších pozitivních efektů, například podpořilo umírněnou část íránské společnosti.
"Všechno to bylo podpořeno vyjednáváním a nakonec završeno mezinárodním systémem. A Donald Trump přišel, a protože rád vyjednává o cihlách tvrdě, a hlavně protože ruší všechno to, co dokázal Obama, tak jsme se dostali k této situaci," uvedl s odkazem na fakt, že Trump nedávno od smlouvy odstoupil.
Pokud jde o situaci na Korejském poloostrově, také Pelz se domnívá, že pozitivní úlohu sehrála zejména Jižní Korea.
"Situace byla třeba loni v létě daleko dramatičtější, než by si kdokoliv připustil. A opět bych řekl, že úsilím jihokorejského prezidenta se to povedlo hodně zmírnit," dodal diplomat.
Petr Pelz coby absolvent Stavební fakulty ČVUT a vystudovaný inženýr zeměměřič se sice nevyjadřoval k problémům, o kterých, jak řekl, nemá tolik informací, ale na druhou stranu přiznal, že uvítal zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. "Je s ním alespoň větší legrace, než jaká by byla s Clintonovou," zlehčil trochu pohled na události v mezinárodní politice.