• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Rozhovor s ruským veľvyslancom: Plyn novičok vyrába Západ, sankcie sú neúčinné…

    29-5-2018 Zem & Vek 90 1060 slov zprávy
     

    Keď hovoríme o faktoch, nedávno sa mi dostala do rúk štúdia lekárov a chemických expertov, z ktorej vyplýva, že Skripaľ s dcérou mali dostať protilátku. Ak by podľa tejto štúdie boli skutočne vystavení neurotoxínu A234, už po niekoľkých sekundách by prestali fungovať nepodmienené reflexy ako dýchanie a do dvoch minút by došlo k zástave srdca. V okamihu, keď tento nervový plyn začne pôsobiť, ostáva postihnutému okolo 15 sekúnd na podanie protilátky. Prečo Londýn doposiaľ nie je ochotný poskytnúť Moskve vzorku bojovej látky 4. generácie, aby sa dala vylúčiť aplikácia protilátky britskou tajnou službou MI-6?


    Musíme sa vrátiť na samotný začiatok, keď odznela informácia o tejto udalosti. Po vystúpení pani Mayovej sme ihneď požiadali o poskytnutie vzoriek látky, aby sme mohli zistiť, čo sa reálne odohráva. Všetky tieto látky A230, A232 a A234 majú skutočne momentálny účinok. O tejto látke porozprával chemik Mirzojanov, ktorý sa v Rusku zaoberal chemickými zbraňami a ich výskumom. Porozprával o tom, ako účinkuje nervovoparalytický plyn – v priebehu niekoľkých sekúnd. Pozoruhodným faktom je, že Briti nič nekonzultovali s odborníkmi, napríklad ani s Mirzojanovom, ktorý žije v USA a má voči Rusku veľmi negatívny vzťah, nezavolali odborníka, ktorý mohol povedať niečo konkrétne o látke, akú využili atentátnici. A mohol by povedať, či tú látku skutočne použili. Je v tom veľa otázok. Existuje Konvencia o zákaze použitia chemických zbraní, je tam článok osem a článok deväť, v súlade s ktorými by v prípade nejakej udalosti a otázok alebo pretenzií voči niektorému štátu tento štát mal byť ihneď zapojený do konzultácií. Máme taký dojem, že Briti nielen nezačali normálne vyšetrovanie, ale urobili všetko, aby sa objektívne vyšetrovanie vôbec neuskutočnilo. Rýchly štart propagandistickej kampane s elementmi zapojenia aj iných štátov pod zámienkou solidarity svedčí o tom, že samotní Briti pochybujú o tom, že dokážu niečo realistické povedať a už vôbec nájsť nejaké dôkazy, aby mohli obviniť Rusko. V tejto situácii sa veľmi poponáhľali zapojiť do tejto kampane všetkých, aby už nemali cestu späť.


    Nerozumiem tomu, keď Veľká Británia vyzýva na solidaritu k tvrdeniam bez dôkazov aj ďalšie krajiny, vrátanie Slovenska a Čiech. Akoby sa z historickej pamäte úplne vytratilo, čo sa stalo v roku 1938, keď v Mníchove ani Británia spolu s Francúzskom a nacistickým Nemeckom solidaritu s Československom neprejavili. Práve naopak – nechali nás napospas fašizmu. Z akého dôvodu teda od nás žiadajú solidaritu? Nechápem: Skripaľ je aj ruský občan, Briti nemajú dôkazy a v minulosti umožnili rozbitie Československa. Prečo si za všetkých týchto okolností nárokujú na solidaritu?


    Je to zložitá otázka. Vidíme, ako sa správa Veľká Británia. Môžeme si spomenúť aj na rok 2003 – na Irak. Bol to presne podobný prípad solidarity a presne tak ako teraz, ani vtedy neboli žiadne dôkazy. Je to nečestná hra. V nej účastníkov hry alebo tých, ktorí sa do nej mienia zapojiť, nepovažujú za rovnocenných parterov. Nepovažujú za potrebné, aby im poskytli reálne dôkazy, fakty a normálne s nimi spolupracovali. Medzi USA a Veľkou Britániu sú osobitné spojenecké vzťahy, to vieme. Sú to Anglosasi, je tu všetko jasné. Medzi slovanskými národmi existuje iný modus komunikácie, modus spolupráce. Ak špekulujú so solidaritou, snažia sa ju zneužiť a nahradiť ňou prezumpciu neviny, keď úplne ignorujú konsolidáciu dôkazového základu, a to je veľmi nebezpečná hra. Je to likvidácia medzinárodného práva, vrátane rímskeho práva. V súčasnosti sa vytvára systém, keď sa vzdávajú právneho poriadku, dôkazov, apelujú na solidaritu a mienia prijímať ľubovoľné opatrenia voči hociktorému štátu, ktorý sa, podľa názoru niektorých krajín, správa inak, ako by si to želali. Chcú odsúdiť hocikoho len tak, bez dôkazov, iba na základe solidarity. Povedia: „Sú iní, sú zlí, tak na nich uvalíme sankcie.“ Je to nebezpečné nielen vo vzťahoch medzi Ruskom a Veľkou Britániou, ale aj pre medzinárodné spoločenstvo a Európsku úniu. Aj pre tých, ktorí preferujú princíp solidarity a odmietajú princíp dôkaznosti a prezumpciu neviny. Je to slepá ulička, ktorá likviduje základy, aspoň nejakým spôsobom orientované na medzinárodné právo a úlohu OSN.


    Na pozadí celej tejto kauzy sa odohráva jeden zásadný dej: vzniká tzv. petrojüan, nové platidlo na nákup ropy a plynu namiesto dolárov, oficiálne ju zaviedli pred pár dňami v noci, a za prvú hodinu obchodov na burze pretieklo desať miliárd dolárov. Od 70. rokov sa tento obchod uskutočňoval prostredníctvom petrodolárov. Spôsobuje to masívnu hyperinfláciu, pretože čínska ekonomika spolu s rozvojom skupiny BRICS, Eurázijského ekonomického teritória, Šanghajskou dohodou je veľmi vážnym prepólovaním síl a architektúry hospodárstva. Navyše sa ukazuje, že sankcie Rusku neublížili, skôr naopak. Nátlak na Slovanov pôsobí vždy tak, že sa v nich prebudí identita a jasné deklarovanie, že si nenecháme dlho brnkať po nose. Otázka znie, či tieto a podobné provokácie, ktoré zatiaľ evidentne nemajú žiadnu faktografickú stopu, nie sú odkláňaním od skutočného problému, ktorým je predovšetkým kolabujúca ekonomika Spojených štátov? Ich elity postavili svoje ťažisko na dolároch a transatlantických vzťahoch, ibaže v súčasnosti už s 21-biliónovým dlhom. A ako je všeobecne známe, najväčším veriteľom je Čína, ktorá s Ruskom veľmi úzko spolupracuje v BRICS aj v Šanghajskej organizácii pre spoluprácu a pod.


    To, čo sa teraz odohráva vo svete, a snaha zaviesť tieto petrojüany a iné veci, svedčí o tom, že sa začal proces formovania nie bipolárneho, ale polycentrického sveta. Jedným z centier je bezpochyby Čína, ázijsko-tichooceánsky región, India, kde napreduje rýchly rozvoj na vysoko technologickom základe. Ďalšia téma, ktorá sa týka polycentrického sveta, je niečo, čo sa odohráva vo vzťahu EÚ a Ruska. Vidíme, že napätie kvôli sankciám začína klesať. Svedčí o tom rozhodnutie o plynovode Nord Stream 2, ktoré schválilo päť štátov. To všetko otvára priestor na obnovenie normálnych vzťahov medzi Ruskom a Európskou úniou. Vidíme, že na Krym prichádza stále viac obchodníkov z Nemecka a čím viac ich varujú, aby tam necestovali, tým častejšie prichádzajú. Vlani sa na Kryme uskutočnilo viac ako 70 podujatí, ktorých sa zúčastnili poslanci a obchodníci viacerých krajín, prišlo viac ako sto veľkých delegácií. Tieto procesy pokračujú a napredujú predovšetkým za účasti našich partnerov z EÚ a vzťahy medzi EÚ a Ruskom sa zlepšujú. Niektorým to nevyhovuje, pretože Rusko má záujem o to, aby Európska únia bola silným a nezávislým partnerom. Ak EÚ nebude mať svoj hlas, bude slabá aj v ekonomickom zmysle, pretože všetko závisí od ekonomiky a financií. Toto nevyhovuje našim zaoceánskym partnerom, ktorí sa obávajú, že v tejto konkurencii budú prehrávať. Preto sa snažia vytvoriť nevhodné podmienky na rozvoj všetkých hospodárskych projektov, ktorých sa USA nezúčastňujú, nedominujú v nich. Američania sú dobrí pragmatickí ľudia, ale v ich prípade sa všetko sústreďuje na peniaze a cenu. Začítajú počítať peniaze ešte skôr, ako ich vidia. Všetky príčiny sú v ekonomike a osude dolára. Pamätáte sa, ako reagovali, keď Kaddáfí vyhlásil, že mieni obchodovať s ropou za eurá a nie za doláre?



    Autor: Tibor Eliot Rostas



    Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian






    Zem a Vek

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑