Predstavitelia amerického veľvyslanectva a NATO v Belehrade zvyšujú aktivity, aby dostali Srbsko do NATO. Chcú vytvoriť Klub 100, v ktorom združia vysokoškolských pedagógov a verejne známe osobnosti, ktoré majú verejne propagovať zmenu doterajšieho kurzu vojenskej neutrality – píše srbský denník Večernje novosti. Ako uvádzajú, propaganda má vylepšiť ich operatívnu prácu v teréne.
Noviny zdôrazňujú, že je táto zložitá akcia súčasťou globálnej stratégie Západu na „odstránenie zhubného vplyvu Ruska na Balkáne“, a že kľúčovým regiónom zosilnenej propagandy má byť Srbsko a bosnianska Republika Srbská. Špeciálnou úlohou spravodajcov NATO má byť odstránenie silného puta medzi prezidentom Republiky Srbskej Miloradom Dodikom a Kremľom.
Denník píše, že druhý tajomník veľvyslanectva USA v Belehrade John Bowermaster avizoval, že v polovici septembra zoskupia profesorov, ktorí majú zabezpečiť „edukáciu a popularizáciu NATO“. Bowermaster odchádza z funkcie a projekt má dokončiť jeho nástupca John Rutherford. Noviny píšu, že Belehrad pred mesiacom navštívili predstavitelia Oddelenia pre propagandu Európskeho velenia NATO, ktorí sa stretli s členmi mimovládnych organizácií a zaujímali sa o verejnú mienku k NATO a USA, a tiež, či sa tento postoj dá zmeniť. Zaujímali sa, či sa pozitívne hovorí o spolupráci srbského ministerstva obrany a Armády Srbska s NATO a aké kroky boli podniknuté, aby sa spropagovalo cvičenie NATO, ktoré má byť v októbri v srbskom meste Mladenovac spolu so srbským ministerstvom vnútra. V rovnakom čase prebiehala schôdza, ktorá sa týkala spoločného cvičenia, a na ktorej boli šéf kancelárie pre euroatlantické a globálne partnerstvo v Sektore pre politické a bezpečnostné otázky NATO James Mackey a referent NATO pre Srbsko Angelica Thomsen Barnett. Hoci témou bolo vojenské cvičenie, ťažiskom rozhovorov bol plán na spropagovanie Aliancie v Srbsku. Americká ambasáda podporuje aktivity mimovládok, ktoré propagujú NATO. V máji Atlantická rada Srbska organizovala konferenciu Formovanie budúcnosti Srbska v období neistoty, kde sa hovorilo o prednostiach spolupráce Srbska s NATO a USA. Viac ako 80% obyvateľov Srbska je proti vstupu do NATO a pamätá na zločiny, ktoré Aliancia spáchala počas bombardovania v roku 1999 bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN.
Zdroje:
http://www.pravda.rs/2018/6/4/tajna-operacija-ambasade-sad-u-beogradu-klub-100-uvodi-srbiju-u-nato/
https://www.koha.net/arberi/97229/operacioni-i-fshehte-klub-100-con-serbine-ne-nato/
https://www.b92.net/eng/news/politics.php?yyyy=2018&mm=06&dd=04&nav_id=104311
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.