• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Španielsku menšinovú vládu nahradila nová. Supermenšinová.

    6-6-2018 Zem & Vek 96 951 slov zprávy
     

    V Madride zložila v sobotu prísahu nová španielska vláda. Dlhou šnúrou korupčných afér omotaného ministerského predsedu Mariana Rajoya nahradil fotogenickejší, no predovšetkým dravší Pedro Sánchez. Na prelome mája a júna mu vyšiel riskantný parlamentný manéver, keď nechal svoju Socialistickú stranu inicioval hlasovanie nedôvery vládnucej menšinovej stredo-pravej koalícii s tým, že je pripravený postaviť sa na čelo novej vlády. Poslanci 350-členného parlamentu vyjadrili 1. júna tesným pomerom 180 ku 169 hlasov (jeden sa zdržal) nedôveru vláde, ktorú viedol vyše sedem rokov ľudovecký premiér Mariano Rajoy. Zároveň prikývli na to, aby ho nahradil  predseda socialistov Pedro Sánchez.


    Šlo to ako po masle


    Jeho Španielska socialistická robotnícka strana PSOE má pritom v kľúčovej dolnej dolnej komore zákonodarného zboru iba 84 poslancov. Má tak len minimálnu nádej, že sa udrží pri moci do konca súčasného funkčného obdobia, ktoré malo pôvodne trvať do konca júna 2020. Napriek tomu sa tento 46-ročný salónny socialista vrhol do nevypočítateľnej politickej zrážky v nádeji, že mu vabank vyjde a ochutná hoci len nakrátko opojnú moc šéfa španielskej exekutívy.


    Ako sa podarilo tomuto doktorovi ekonómie získať v poslaneckej snemovni (Congreso de los Diputados) dostatočnú podporu na výmenu garnitúry? Využil víchor spoločenského rozhorčenia, ktorý sa zdvihol, keď súd vyriekol rozsudok, že, ako uviedla tlačová kancelária TASR, „Rajoyova vládnuca Ľudová strana profitovala z korupčnej schémy a nariadil jej zaplatiť pokutu vo výške 245.000 eur. Korupč škandál – známy aj ako Operación Gürtel – je považovaný za jeden z najväčších v histórii demokratického Španielska. Na verejnosť prvýkrát prenikol v roku 2009. Týka sa podplácania politikov z vládnucej PP španielskymi podnikateľmi, ktorí sa vďaka úplatkom dostávali k lukratívnym verejným objednávkam.


    63-ročnému M. Rajoyovi sa ako bumerang vrátil úder proti Kataláncom, keď vlani na jeseň nariadil silovým ozbrojeným zložkám potlačiť referendum o nezávislosti provincie. Tiekla krv a počet zranených dosiahol štvorciferné číslo. Katalánski a zo solidarity s nimi tiež baskickí poslanci mu to minulý týždeň vrátili v madridskej snemovni aj s úrokmi. Bez ohľadu na ideologické odlišnosti sa pri hlasovaní pridali k socialistom. Tým sa podarilo nakloniť k sebe i legislatívcov ľavicového hnutia Podemos – a nazbierať 180 hlasov na zvrhnutie vlády.


    Od tej chvíle šlo všetko rýchlo a hladko. Nasledujúci deň už Pedro Sanchéz zložil prísahu do rúk kráľa Filipa VI. Ako píšu tlačové agentúry, rozžiarený P. Sanchéz „sa pri skladaní sľubu zaviazal plniť povinnosti predsedu vlády so cťou a svedomím. Sľúbil aj vernosť kráľovi a ústave ako základnému právnemu predpisu štátu.


    V tých momentoch vystúpil do popredia spoločný menovateľ medzi ním a monarchom. Obaja sú nositeľmi ofenzívy globalistických hodnôt, čo búrajú národné zvyky a kresťanské tradície, aby ich nahrádzali odduchovnenými svetoobčianskymi implantátmi. Španielsky panovník, v súčasnosti čerstvý päťdesiatnik, zmenil pred štyrmi rokmi, keď nastúpil na trón, zaužívaný protokol a umožnil, aby postačovala prísaha na ústavu, bez obvyklej prítomnosti katolíckych kresťanských symbolov v podobe Biblie a kríža. Vyšportovaný a mladistvo pôsobiaci Pedro Sanchéz  je prvým španielskym ministerským predsedom, ktorý sa oficiálne označuje za ateistu. Drží krok s dobou a horlivo sa podriaďuje požiadavkám na miestodržiteľa, ktorý bude transformovať španielsky štát na multikultúrnu provinciu unitárneho európskeho superštátu.


    „Náš človek“ v Madride


    Páni v Bruseli neskrývajú v médiách hlavného prúdu uveličenie nad priaznivým vývojom vnútorných pomerov v monarchii za Pyrenejami. Ako vysvetľuje tlačová kancelária TASR: „V Bruseli zároveň prijali s úľavou Sánchezovo vyhlásenie, že nemieni – na rozdiel od zámerov novej talianskej vlády väčšmi zadlžiť štát – nič meniť na schválenom rozpočtovom pláne krajiny.“


    V hre je samozrejme čosi ešte dôležitejšie: Brusel bude mať v Madride na čele vlády svojho, hodnotovo blízkeho človeka. Spolubudovateľa Novej Európy: Z najvyšších miest Únie sa dozvedáme, že „Predseda Európskej rady Donald Tusk i predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker zablahoželali novému španielskemu premiérovi a vyjadrili nádej, že on osobne i jeho vláda zohrajú konštruktívnu úlohu v Únii a prispejú k posilneniu Európy, jej väčšiemu zomknutiu a korektnosti.


    Nová celebrita španielskej politickej arény presvedčovala už pred desaťročiami Brusel a nadnárodnú oligarchiu o oddanosti tzv. európskemu projektu, sekularizmu a globalizmu. Stojí za námahu kliknúť si na popis univerzít, kde ekonóm P. Sanchéz získaval univerzitné diplomy. Tri magisterské a jeden doktorský. Napríklad Slobodnú univerzitu v Bruseli, ktorú českojazyčná Wikipédia približuje takto: „Založení univerzity Pierrem-Théodorem Verhaegenem a Augustem Baronem na principu sekularismu bylo reakcí na v zemi tehdy převažující katolické školství.„.


    Novopečený premiér je opakom španielskeho konzervatívca kalibru zosadeného M. Rajoya. Hrdo sa prezentuje ako vodca, čo povedie Španielsko ku svetlým zajtrajškom. Svojmu predchodcovi adresoval na rozlúčku v parlamente pohrdlivé konštatovanie: „Ste (mužom) minulosti, táto krajina práve obracia stranu a Španielsko musí hľadieť bez obáv do budúcnosti„.


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑