Metan, který se nachází na Marsu ovlivňuje i roční období rudé planety. Za metan tak jak jej známe, mohou odpovídat i mikroby. Metan byl objeven již při prvních pokusech prozkoumat Mars v 70. letech, ale tehdy nebyly nalezeny žádné důkazy o organických sloučeninách.
Vědci nyní mohou lépe porozumět této planetě a zjistit i to, zda byla v minulosti obydlená. Sonda Curiosity zamířila ke kráteru Gale. O tomto místě se vědci domnívají, že kdysi mohlo být naplněné vodou a plnit úlohu jezera. Právě na tomto místě sonda objevila organické látky - thiofen a další uhlovodíky.
Ve skalnatých útvarech této planety bychom tak mohli najít důkazy o někdejším životě, které jsou staré miliardy let. Jde o skutečný průlom v astrobiologii.
Další studie, která se věnovala vzorkům sondy Curiosity naznačuje, že organické sloučeniny, které se našly na Marsu jsou nápadně podobné těm, které se nacházejí na Zemi.
Vědci nyní doufají, že v budoucnu najdou ještě přesvědčivější důkazy o minulém životě na rudé planetě, a také někteří s nadějí doufají, že najdou i „svatý grál“ a to současný život.
Zdroj: independent.co.uk