V médiích se po několik uplynulých týdnů objevovalo nesčetné množství článků, rozhovorů či komentářů týkajících se personálních změn šéfů nejrůznějších složek a útvarů Policie ČR, které započal po nástupu do premiérského křesla šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Před časem totiž prohlásil premiér Andrej Babiš v souvislosti s jeho trestním stíháním a kauzou Čapí hnízdo, že se stal obětí policejně-podnikatelské a justiční mafie, a celá kauza že vznikla na základě objednávky šéfů této nebezpečné kriminální organizace. Jinými slovy prohlásil, že žijeme v prohnilém a zkorumpovaném státě, kde je spravedlnost opravdu „slepá“, a její kroky určuje nebezpečný „spolek“ soudců, státních zástupců a policistů napříč jednotlivými složkami Policie ČR řízený několika bossy českého podsvětí, které v rámci tzv. „politické korektnosti“ v dnešní době raději nazýváme lobbisty či kontroverzními podnikateli.
Andrej Babiš konkrétně nařkl elitní expolicisty Igora Gáborika a Radka Holuba, trestně stíhaného právníka Drahomíra Šachtu a kontroverzního podnikatele Ivo Rittiga. Obecně však svým nařčením otevřel Pandořinu skříňku, neboť de facto označil některé orány policie ČR a český justiční systém za zkorumpovaný.
Babiš otevřel pandořinu skříňku, kritika kmotrů se dala očekávat
Svým výrokem si vysloužil kritiku z řad soudců, policejních důstojníků či některých státních zástupců a řady politiků. Z dokumentů, které má redakce k dispozici však vyplývá, že ona kritika nebyla tak zcela na místě, a že premiér Babiš ťal svým výrokem takzvaně do černého. Ať už se to týká jeho trestního stíhání „na objednávku“ či zkorumpovaného prostředí jak u složek policie, tak i v české justici obecně.
Veřejnost má jistě v paměti jméno elitního policisty a bývalého šéfa pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu. Ten skončil krátce poté, co jeho útvar zadržel právě mj. expolicistu Igora Gáborika a jednoho z jeho kompliců, sloužícího policistu Radka Holuba. Šlachta o akci s odstupem hovořil jako o operaci Gáborík. A podle něj zatčení Gáboríka, údajného zdroje informací pro řadu vlivných osob, souviselo s rychlou snahou o reorganizaci policie. Reorganizace elitních útvarů policie byla zahájena před pár lety takřka ze dne na den, a jak k tomu dodal Šlachta, údajně začala den po operaci Gáborík,“ řekl Šlachta.
Gáborik a Holub byli obviněni ze zneužití pravomoci veřejného činitele, přijetí úplatku, podplácení a pro přečin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. A právě Igor Gáborik (a mnoho dalších policistů či státních zástupců) též figuruje v kauze Masokombinátu Písek, společně s obviněným policistou Stanislavem Rajtmajerem, což býval jeden z hlavních kompliců Anděla smrti Tomáše Linharta.
Bod zlomu
Miroslav Moškvan vyhrál před pár týdny soudní spor s Tomášem Linhartem, který ho označil za podvodníka a falsifikátora úředních dokumentů, a takéž zpochybňoval fakt, že Miroslav Moškvan je jediným a nesporným vlastníkem směnky na 75 miliónů korun v kauze Masokombinátu Písek.
Linhart se k soudu osobně nedostavil, prostřednictvím jeho právních zástupců se však snažil po letech svojí žalobu vůči Moškvanovi stáhnout. Soud však pod tíhou důkazů, které pan Moškvan předložil, stažení žaloby odmítl a verdikt zněl následovně: Žaloba Tomáše Linharta se zamítá v plném rozsahu. Rozhodnutí tohoto soudního sporu a přeevším důkazy, které za uplynulých pár let pan Miroslav Moškvan nashromáždil, mu, jak se zdá, konečně po více jak dvaceti letech otevírají cestu ke spravedlivému procesu.
Reportáž ze soudního jednání a následný rozhovor s panem Moškvanem přinese redakce serveru Prvnizpravy.cz čtenářům již zítra.
(svob.,prvnizpravy.cz, foto: arch.)