Čína oznámila, že štátny systém sociálneho kreditu, ktorý hodnotí obyvateľov na základe vládnych údajov o ich ekonomickom a sociálnom stave, do apríla už účinne domácim obyvateľom zablokoval viac ako 11 miliónov letov a 4 milióny ciest vysokorýchlostnými vlakmi.
Vláda prvýkrát predložila desivý návrh systému v roku 2014, kde bol každý čínsky občan hodnotený podľa svojho online, sociálneho, finančného a iného správania. Systém zohľadňuje platby daní z príjmu, včasnosť a schopnosť splácania pôžičiek, platby kreditnou kartou, uhrádzanie faktúr, trovy súdnych konaní, dopravné priestupky (aj jazda alebo prechod na červenú), dodržiavanie limitov rodinného plánovania, akademickú česť, dobrovoľnícke aktivity, rešpekt k rodičom a starším, záznam v trestnom registri, interakciu na internete, zodpovednosť za informácie zdieľané online alebo nákupné zvyky. Rating a výška generovaného kreditného skóre tak povoľuje alebo zakazuje človeku prístup k položkám ako sú poistné bonusy, sociálne služby, pôžičky od určitej výšky, pripojenie na internet a jeho rýchlosť, získanie zamestnania od štátu, cestovanie lietadlom a vlakom, prijatie na univerzitu a možnosť štipendia, cesty do zahraničia, hotelové rezervácie, športové kurzy atď.
Ešte stále nie je merateľné, akých občianskych zlozvykov sa vláda stihla zbaviť, keď zakazuje cestovať v rámci krajiny značnému počtu ľudí. Bývalý zástupca riaditeľa Výskumného centra štátnej rady Hou Yunchun bol pri príležitosti Sinajského výročného fóra citovaný časopisom Global Times: „Systém potrebuje len pár vylepšení, inak diskreditovaní ľudia zbankrotujú. Je nutné zvýšiť úroveň (kde sa rozlišujú ľudia na tzv. slušných a neslušných), inak povzbudíme diskreditovaných zostať na svojej úrovni.“ Okrem blokovaných letov a ciest vlakom časopis Global Times poznamenáva, že 33 tisíc spoločností, ktoré porušili určité nariadenia a zákony, sa dostalo na „zoznam hanby“, ktorý zverejnila hovorkyňa Národnej komisie pre rozvoj a reformu Meng Weiová prostredníctvom stránky China News. Tí, ktorí sa objavili na zozname, môžu mať zamietnuté pôžičky, granty a iné formy štátnej pomoci.
„Yunchunova veta, že ‚diskreditovaní ľudia zbankrotujú‘ je zjednodušením. Ak je osoba obmedzená z hľadiska verejných služieb alebo obchodných príležitostí, mala by sa dostať znovu do súladu do takej miery, do akej stratila dôveryhodnosť… Trest by mal zodpovedať činu a ľudia s poškodenou povesťou si zaslúžia právne dôsledky. Je to určite krok správnym smerom k budovaniu dôveryhodnej spoločnosti,“ povedal Zhi Zhenfeng, právny expert Čínskej akadémie spoločenských vied v Pekingu.
Od spustenia systému sociálneho kreditu štátne médiá oznamujú, že „pilotné testy sú úspešné.“ Ďalšia diskusia o rozšírení čínskeho plánu sa očakáva začiatkom roka 2020. Medzitým vládni predstavitelia plánujú nové úverové systémy, vrátane pokračujúceho testovania systému Sesame Credit od Ant Financial (člena holdingu Alibaba), ktorý zhoršuje úverové podmienky ľudom neplatiacim súdne pokuty.
Pozorovatelia prirovnávajú čínsky systém sociálneho kreditu k programu zobrazovanému v jednej časti TV seriálu Black Mirror – Čierne zrkadlo (od spoločnosti Netflix), v ktorej sa ľudia môžu vzájomne hodnotiť jedným až piatimi bodmi za každú interakciu. Možno teda očakávať, že po tomto sociálnom experimente v Číne bude podobná prax v rôznej miere aplikovaná aj v ostatných zemepisných šírkach, kde budú masy vopred dostatočne mediálne, kultúrne a propagandisticky zmasírované a presviedčané, že minimálne niektoré opatrenia tohto systému potrebujú pre stavbu „lepších zajtrajškov“.
Pramene:
[1] Social credit system must bankrupt discredited people: former official; autor: Liu Xuanzun; Global Times, 25.5.2018
[2] China to bar people with bad ‘social credit’ from planes, trains; autor: Brenda Goh & Kim Coghill; Reuters/Shanghai Newsroom, 16.3.2018
[3] China has started ranking citizens with a creepy ‘social credit’ system — here’s what you can do wrong, and the embarrassing, demeaning ways they can punish you; autor: Alexander Ma; Business Insider, 8.5.2018
[4] Planning Outline for the Construction of a Social Credit System (2014-2020); GF No. (2014)21; State Council of China, 14.6.2014 (Document for public circulation)
[5] ‘Black Mirror’ in China? 1.4 Billion Citizens to be Monitored through Social Credit System; autor: Christina Zhao; NewsWeek, 1.5.2018
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.