„Dali mi skalpel. Začni, nemáme moc času,“ citoval rozkaz svého nadřízeného muž, jehož tvář byla v televizi rozostřena a hlas modifikován tak, že mu bylo sotva rozumět.
„Položil jsem svou levou rukou na jeho hruď a začal jsem řezat (…) krev začala stříkat,“ vyprávěl muž, který hovořil zřejmě albánsky a jeho výpověď doprovázely titulky v srbštině.
„Když jsem začal řezat, on začal řvát a prosil nás, abychom ho nezabíjeli. Potom ztratil vědomí. Nevím vlastně, jestli omdlel, nebo umřel.“
Operace se podle něho konala ve školní třídě. Čtyři povstalci připoutali oběť na lavice, které byly k sobě sraženy tak, aby nahradily operační stůl.
O tom, že srbská prokuratura má svědka ochotného vypovídat o údajném nelegálním odebírání orgánů zajatých Srbů během války v Kosovu a o jejich prodeji na černém trhu, informoval v neděli srbský žalobce pro válečné zločiny Vladimir Vukčević.
V televizním rozhovoru svědek neřekl, kde se konala operace, jíž se zúčastnil, ale Vukčević agentuře AFP řekl, že podle jeho svědectví to bylo na severu Albánie u hranic s Kosovem. V televizi se svědek nezmínil o národnosti oběti, ale podle Vukčeviče šlo o Srba.
Svědek oblečený v černém svetru s dlouhými rukávy dál popisoval operaci, jíž se zúčastnili také dva lékaři. Jeden z nich mu před operací poskytl instruktáž o odebírání orgánů.
„Řekli mi, abych udělal další horizontální řez dole (…) třetí řez bylo třeba udělat nahoře, ale to už udělal lékař, protože viděl, že se mi třese ruka a že ztrácím hlavu.“
Podle jeho výpovědi došlo mezi oběma lékaři k hádce, protože jeden zapomněl „nůžky na přeštípnutí žeber“.
Muž prý nabídl jako nástroj svůj bajonet a pod vedením lékaře přesekl žebra oběti. Potom jeden z lékařů ponořil svoje ruce do hrudi oběti, roztáhl ji a otevřel.
Svědek detailně popsal, jak přeťali tepny a jak vzal do rukou srdce, které ještě tepalo. Srdce bylo uloženo do bedny pro transport orgánů a poté odvezeno autem na letiště v Tiraně. Tam ho od povstalců převzali vojáci albánské armády.
Bedna se srdcem byla podle svědka předána „cizinci“, který s ní nastoupil do malého soukromého letadla s tureckou vlajkou.
Obvinění z obchodování s lidskými orgány v Kosovu se poprvé objevila v roce 2008. Upozornil na ně také vyšetřovatel Dick Marty v roce 2010 ve zprávě pro Radu Evropy. V ní obvinil povstaleckou Kosovskou osvobozeneckou armádu (UÇK) z toho, že odebírala za války v Kosovu orgány zajatým Srbům a také kosovským Albáncům, kteří nesouhlasili s praktikami UÇK. Do obchodů byl údajně zapleten i kosovský premiér Hashim Thaçi.
Thaçi tato obvinění odmítl stejně jako albánské úřady.
Po přijetí „Marthyho zprávy“ Evropská unie sestavila mezinárodní tým vyšetřovatelů a do jeho čela jmenovala amerického prokurátora Joha Clinta Willimsona.
Vukčević v srbské televizi v pondělí řekl, že se s Williamsonem setkal před dvěma měsíci v Bělehradě a informoval ho o existenci tohoto svědka.
Zdroj: dt.cz