„Jako obvykle pan Harris zveřejňuje velmi selektivní fakta," píše v prohlášení FIFA. „Ve svém článku dává velký prostor lidem, kteří nebyli součástí vyšetřování, a přitom upouští klíčovou okolnost: vyšetřování FIFA probíhalo ve spolupráci se WADA a WADA přijala závěry FIFA. Z toho může usoudit, že pan Harris věří, že postoj WADA není v tomto případě relevantní," stojí v prohlášení.
FIFA zdůrazňuje, že po velmi rozsáhlém vyšetřování došla k závěru, že „neexistují dostatečné důkazy, které by dovolily tvrdit, že by někdo z fotbalistů porušil antidopingová pravidla".
„Během vyšetřování FIFA prošetřila všechny možné důkazy. Mluvili jsme s panem McLarenem, který se nám nezmínil o tom, že by se fotbaloví hráči dopustili porušení antidopingových pravidel," uvádí FIFA.
Kromě toho se FIFA podrobně vyptávala Rodčenkova o této problematice a přezkoumala všechny podezřelé vzorky. „Provedli jsme forenzní analýzu vzorků, abychom zjistili, zda na nich nejsou škrábance nebo jiné stopy či abnormální hladina soli," popisuje svou práci FIFA.
FIFA analyzovala údaje z databáze moskevské laboratoře a testovala ruské hráče. Celé vyšetřování probíhalo za těsné spolupráce s WADA.
„Vyšetřování ruských fotbalistů, kteří byli zařazeni do předběžné sestavy mistrovství světa ve fotbale v Rusku (…), byla dokončena a případ byl uzavřen," prohlásila FIFA.
„Všichni máme právo na svůj názor, tvrzení nebo přání, ale jak všichni budou souhlasit, v souladu se zákonem bez náležitých důkazů nelze nikoho trestat," uzavřela v prohlášení FIFA.
V roce 2016 McLaren prezentoval zprávu komise WADA, ze které vyplývalo, že v Rusku existoval rozsáhlý dopingový systém. Komise měla ověřit údaje bývalého šéfa ruské národní antidopingové laboratoře Grigorije Rodčenkova o záměně dopingových vzorků ruských sportovců v laboratoři v Soči.