1. Sladká snídaně: ovesné vločky, croissanty, jogurty
Všechny tyto potraviny, o nichž reklama tvrdí, že jsou ideální k snídani, ve skutečnosti obsahují ohromné množství cukru. Sladkosti, pokud je jíme na lačný žaludek, stimulují práci slinivky břišní. Ta začíná aktivně produkovat inzulín, aby se snížila hladina cukru v krvi. Po takové snídani necítíme příliv energie, ale únavu.
Dalším vedlejším účinkem prudkého zvýšení hladiny cukru v krvi je chuť k jídlu. Takže se nedivte, jestliže za hodinu po takové snídani přijdete do práce a zase budete mít hlad. Třetím mínusem je to, že za dva-tři roky takových snídaní značně roste šance onemocnění cukrovkou.
Proč cítíte příliv energie po vypití energetického nápoje? Může za to právě ten cukr. V jedné plechovce je ho asi 13 lžiček, zatímco denní dávka doporučovaná Světovou zdravotnickou organizací je 6 lžiček na osobu.
Díky zvýšené hladině cukru cítíme zrychlený tlukot srdce a celkové zvýšení aktivity, ale to brzy přejde. A po nějaké době nás čeká únava a bolest hlavy. Pokud nevypijete ještě jeden energetický nápoj. Ale jejich přílišné pití vede k problémům s cukrem a možná i se srdcem.
3. Кáva
Kávа vyvolává v našem organismu stejnou reakci jako reálné nebezpečí. Když se kofein dostane do krve, nadledvinky začínají produkovat adrenalin a kortizol. To samozřejmě dodává energii, proto nás káva na krátkou dobu může skutečně povzbudit. Jestliže budeme pít jeden šálek kávy je občas, příjemný efekt přílivu energie dost rychle zmizí, ale škodu nenadělá.
Jestliže se systematicky snažíte získat více energie a pijete každý den několik šálků kávy denně, nadledvinky na to prostě přestanou reagovat. Zvyknete si na tento nápoj a budete potřebovat stále vyšší dávky, abyste získali energii.
Každé jídlo během zpracovávání ztrácí užitečné látky. Nejméně jich zůstává v silně opracovaných potravinách: smažených, kvašených a uzených. Bohužel právě na taková jídla je bohatý fastfood, kde si mnozí lidé zvykli snídat, obědvat i večeřet.
„Rychlá" jídla jsou zpracovávána tak, aby déle vydržela a měla výraznější chuť. Ale je to navíc i tučné a těžké jídlo, k jehož strávení potřebuje organismus mnoho sil. Přitom žádnou zvláštní energii z něho nezískáte, protože užitečné látky, díky nimž energie vzniká, v těchto jídlech prakticky nejsou. Fastfood je proto dobrý tehdy, když někam cestujete a potřebujete se rychle najíst po cestě. Ale ne jako plnohodnotný oběd.
Kromě toho taková jídla mají příliš výraznou chuť a jejich stálá spotřeba vede k tomu, že obyčejné jídlo se vám začne zdát mdlé. Jestliže chodíte do McDonald'su pětkrát týdně na oběd, nedivte se, že tam budete chtít chodit i o víkendu.
Vědci dosud nedošli k jednotnému názoru, jestli je červené maso užitečné nebo škodlivé. Na jednu stranu je v něm mnoho potřebných minerálních látek, na druhou stranu má řadu vedlejších účinků, které na nás působí negativně. Ať je to tak nebo tak, ke zvýšení naší energie není červené maso ten nejlepší způsob.
Za prvé k jeho strávení musí organismus vynaložit dost energie. Proto po vydatném masitém obědě si nejspíše budete chtít zdřímnout a ne aktivně pracovat. Za druhé užitečnost masa záleží na jeho kvalitě a zpracování. Jestliže jíte salám, párky nebo uzené stehno, ke strávení těchto potravin musí organismus vynaložit dost sil a nutriční hodnota takového jídla je nízká. Výsledkem je to, že jste unavení a za dvě hodiny máte hlad.
Jestliže nejste ochotni se vzdát masa, snažte se vybírat takové potraviny a jídla, kde je maso minimálně zpracováváno. A raději nechte vydatné masité obědy na víkend.