Bývalý vysokopostavený turecký armádny predstaviteľ vyhlásil, že rozhodnutie jeho krajiny o kúpe vyspelých raketových systémov S-400 z Ruska je dôsledkom schladzovania vzťahov medzi Ankarou a Washingtonom. Bývalý generálporučík tureckého letectva Erdogan Karakus pre ruskú tlačovú agentúru Sputnik povedal, že rozšírenie rusko-tureckých vojenských väzieb ovplyvní rovnováhu moci na Blízkom východe a môže zabrániť ďalším krízam v regióne: „V dôsledku neistoty dodávky amerických lietadiel F-35 do Turecka hľadá Ankara alternatívy pre vojenskú spoluprácu. Hlavnou voľbou je posilnenie vzťahov s Ruskom. Z ároveň Turecko pracuje na vývoji vlastného lietadla, ale čelí v tejto veci britskej opozícii.“
Turecký veliteľ vo výslužbe zdôraznil, že rokovania osi Ankara-Moskva o raketovom systéme S-400 vytvára správnu atmosféru pre spoločnú výrobu batérií S-500 Prometheus. Ruský vojenský expert Michail Chodarenok o novinke povedal: „S-500 môže okrem iného zasahovať hypersonické križujúce strely, ktorých cestovná rýchlosť činí 5500 a viac km/h. Túto úlohu predchádzajúce generácie protilietadlových systémov nemohli riešiť, nový systém to ale prvýkrát umožní.“
Turecký minister Suleyman Soylu dodal, že jeho krajina má neodňateľné právo chrániť svoju bezpečnosť: „Turecko v súčasnosti nie je schopné odraziť raketový útok na jeho pôdu a ruské protiraketové systémy by posilnili tureckú PVO. Krajiny, ktoré odmietli dodávať Turecku pokročilé systémy PVO, chceli podkopať tureckú vojenskú výkonnosť.“
Erdogan a Vladimir Putin uviedli na začiatku apríla v Ankare, že súhlasia s urýchlením dodávky systémov S-400 a očakáva sa, že doručenie by sa mohlo uskutočniť na prelome rokov 2019 a 2020. Turecký denník Hurriyet Gazetesi v decembri minulého roka načrtol dohodu o pôžičke štyroch batérií typu S-400. Sergej V. Chemezov, generálny riaditeľ ruskej štátnej spoločnosti Rostec, za pár dní tieto slová potvrdil a dodal, že Turecko zaplatí 45% nákladov (z celkovej sumy 10 miliárd dolárov) vopred, kým Rusko poskytne úver na pokrytie zostávajúcich 55%.
Systém S-400 Triumf (AAMS) je pokročilý ruský raketový systém určený na detekciu, sledovanie a ničenie lietadiel, dronov a rakiet v rozsahu 402 km. Jeho získaním sa Turecko radí medzi kupcov ako Čína a India a posilňuje svoju PVO najmä po tom, ako sa v roku 2015 Washington rozhodol stiahnuť systém Patriot z turecko-sýrskej hranice. Pred zbližovaním s Ruskom údajne turecká armáda podpísala kontrakt vo výške 3,4 miliardy dolárov za podobný čínsky systém, ale pod tlakom Washingtonu malo dôjsť k odstúpeniu.
Väzby Ankary na západných spojencov a kontroverznú organizáciu NATO sú napäté v mnohých otázkach. Erdogan kritizoval Biely dom za podporu kurdských skupín v Sýrii, o ktorých tvrdí, že sú zodpovedné za teroristické útoky. Turecký líder tiež útočil na amerických predstaviteľov, keď odmietli jeho žiadosť o vydanie Fethulláha Gulena, opozičnej osoby žijúcej v USA, ktorá podľa Erdogana mala viesť pokus o prevrat v júli 2016.
Pramene:
[1] Mantan Jenderal Turki: Kesepakatan S-400 Adalah Respon Atas Ancaman AS; autor: Dedi Andika; Jakarta Greater Forum Military, 17.6.2018
[2] Turkish Ex-General: Ankara-Moscow S-400 Deal a ‘Response to US’ Threats’; Sputnik News Opinion, 15.6.2018
[3] Ruský protivzdušný systém S-500 Prometheus v roce 2020; autor: Jan Grohmann; Armádní noviny, 3.2.2017
[4] Three U.S. senators move to block F-35 transfers to Turkey; Reuters, 27.4.2018
[5] Turkey proposes Russia ‘joint production of S-500 missiles’; Hurriyet Daily News, 14.6.2018
[6] Turkey to halt extraditions to US until it gets Fethullah Gulen; Deutsche Welle (DPA/Reuters), 11.1.2018
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.