Zájem Číny o Arktidu je znám již dlouho. Změna klimatu může zlepšit situaci v oblasti Severní mořské cesty a otevřít nové příležitosti pro plavbu z Asie do Evropy podél severního pobřeží Ruska a je pravděpodobné, že pokles ledového pokrytí otevře přístup k přírodním zdrojům v regionu, jejíž hodnota se odhaduje na 35 bilionů dolarů.
Čína má několik malých vojenských ledoborců, jejichž technické vlastnosti neumožňují pracovat v polárních oblastech, a jeden velký civilní ledoborec Sněžný Drak, který Čína koupila od Ukrajiny v 90. letech.
Poprvé čínský ledoborec Sněžný Drak mimochodem prošel Severní mořskou cestou v srpnu 2012 a podle předpovědí již v roce 2020 Čína plánovala dopravit každou šestou tunu vývozu touto cestou za pomocí svých vlastních ledoborců. Zde vzniká otázka, zda Rusko dovolí vstoupit do svých vod čínským jaderným ledoborcům.
Doposud v květnu roku 2017, během schůzky ministrů zahraničí Číny a Ruska, byl projednán projekt Polární hedvábné stezky, což znamená rozvoj infrastruktury Severní mořské cesty a výstavbu přístavů s přímou účastí čínských společností.
Letadlová loď bude teoreticky schopna pracovat na několika reaktorech, které vyvinula Čína pro atomový ledoborec. Někteří odborníci se také domnívají, že i když první čínský atomový ledoborec není ideální, Peking jej bude moci využít k testování technologií v reálných podmínkách, k výcviku personálu a následnému pokroku při vytváření své atomové letadlové lodi bez ohledu na finanční náklady.