Publikace uvedla, že výsledkem setkání Vladimíra Putina a Donalda Trumpa může být souhlas Washingtonu s tím, že ukončí účast na vojenských cvičení Severoatlantické aliance na východní hranici NATO. V reakci na to by se Moskva mohla vzdát manévrů na západě Ruska.
Podle novin takové rozhodnutí USA může oslabit vojenskou organizaci a „napadnout její základní principy". Poznamenaly, že se současně útočné možnosti Moskvy nezmění, a evropské země, Polsko a Pobaltí, které neustále vykládají o „ruské hrozbě", budou obzvláště nespokojeny.
Navíc v publikaci tvrdí, že pokud bude výsledkem jednání mezi oběma vedoucími představiteli uvolnění protiruských sankcí, bude muset Evropa rovněž svá ekonomická omezení zrušit.
Předtím ruský prezidentský poradce Jurij Ušakov řekl, že se Moskva a Washington dohodly na setkání mezi Putinem a Trumpem ve třetí zemi. Podle něj se prezidenti mohou dohodnout na společném prohlášení, které by naznačovalo další kroky zemí v rozvoji vzájemných vztahů.
Takže když si to shrneme, je pro německý list naprostou „černou můrou“ představa, že se sníží napětí na hranicích zemí NATO a Ruska. A představa, že by se omezily sankce, vyvolává u Weltu rovněž neklidné spaní. Co by asi deník uklidnilo – vyhlášení války?
Je skutečností, že od schůzky Trump - Putin nelze očekávat žádný velký průlom. Půjde spíše o otupení některých hran v detailech a v nejlepším případě je možná dohoda na nějaké "cestovní mapě" postupné obnovy vzájemné důvěry. Že by Spojené státy najednou snížily svůj vojenský rozpočet a následně stáhly jednotky z Evropy je naivita, kterou se mohou strašit jen malé děti. U rusofobní evropské elity může snad vyvolávat jen zneklidnění, že Trump vyjednává s Putinem bez jejich souhlasu a podrobných konzultací. A je faktem, že americký prezident se svojí nevypočítatelností občas staví partnery před hotovou věc.