Príbeh vdovy z Vrbového o viac ako 125 rokov zaujal Vladimíra Bzdušeka natoľko, že začal pátrať po dostupných údajoch a postupne sa mu podarilo vyskladať mozaiku životného príbehu tejto tajomnej ženy. Za svoju snahu získal v susednom Česku aj ocenenie.
Vladimír Bzdušek žije vo Vrbovom a zaujíma sa o históriu tohto mestečka. Napriek tomu o príbehu sedemnásobnej vdovy, ktorý sa dostal až za oceán nikdy pred tým nepočul. Jedinou stopou bol článok z augusta 1880 s názvom Much Married (Veľakrát vydatá), ktorý vyšiel v novinách Vermont Phoenix (Brattleboro, Vt.). „Ale ako a prečo sa takýto článok objavil na titulnej stránke lokálneho týždenníka v malom americkom mestečku Brattleboro? Niekto im to napísal? Niekto z Vrbového? Niekto tam mal rodinu?" kládol si otázky pán Bzdušek a následne začal pátrať v dobových rakúskych periodikách až sa dostal k vydaniu novín Liberálnej strany Tages-Post z 9. júla 1880. „Značná časť ich obsahu bola venovaná obchodom na burze a zámorským lodným dodávkam tovaru, čím je vysvetlené, prečo sa takéto noviny dostali aj do amerických prístavov. V rubrike „Správy dňa" je uvedený článok s názvom „Žena, ktorá pochovala sedem manželov". V tomto článku sú už uvedené aj mená všetkých siedmich manželov s ďalšími podrobnosťami a dátumami, a tie mená jednoznačne umožňujú zaradenie príbehu do Vrbového," hovorí Vrbovčan pre Sputnik.
Prežila siedmich manželov
Na základe tohto článku sa pánovi Bzdušekovi podarilo po kontrole v cirkevnej matrike upresniť jednotlivé údaje zo života Kataríny — dátumy sobášov, mená svedkov, dátumy pohrebov a podobne.
Po smrti Kubíčka nasledovali ďalšie manželstvá. S Martinom Krchnákom (1860-1863), ktorý zomrel na vodnatieľku, Jurajom Nižnánskym (1867-1868), ktorý prišiel o život pri nešťastnom páde, Jozefom Marcinkom (1869-1875) — toho zase pripravil o život zápal podbrušnice. Pri jej ďalších manželoch — Jozefovi Tamaškovičovi (1877-1877) a Jozefovi Pilátovi (1879-1880) príčina smrti uvedená nebola. V roku 1883 si Katarína Chaszna vzala posledného muža. „Tento manžel, murár Anton Skácil, sa od predošlých manželov odlišoval nielen tým, že Katarínu prežil, ale aj tým, že nebol pôvodom z Vrbového, ale pochádzal z Tovačova na Morave," hovorí Bzdušek.
Viac sobášov nebolo nič výnimočné
Aj keď osem sobášov počas života vyvolával pozornosť okolia, dva či tri sobáše neboli podľa Bzdušeka v minulosti ničím výnimočným. Dôvody boli najmä pragmatické. Ľudia, ktorí ovdoveli vo vyššom veku si sobášom vzájomne pomohli k pokojnej a zabezpečenej starobe. Mladé vdovy s deťmi zase častokrát hľadali živiteľa rodiny, mladí vdovci, najmä v prípadoch smrti manželky pri pôrode, zase hľadali matky pre výchovu detí.
V súčasnosti sa vo Vrbovom priezvisko Chaszna nevyskytuje. Dobové záznamy však uvádzajú niekoľko ľudí s týmto priezviskom, ktorí vo Vrbovom žili. „Podľa matričných zápisov sa jednalo o zámožnejších ľudí. Takisto povolania manželov Kataríny a svedkov pri sobáši hovoria o dobre situovaných osobách. Priezviská manželov sú tradičné, typicky vrbovské priezviská. A tým je asi tiež vysvetliteľný vysoký počet sobášov. Katarína bola jednoznačne dobrá partia," uvádza Bzdušek a dodáva, že pri bádaní v matrike sa mu podarilo nájsť aj deti Kataríny — s manželstiev s Martinom Bosákom, Jánom Kubíčkom, Martinom Krchnákom či Jurajom Nižnánskym, ich osudy však ďalej neskúmal. Je preto možné, že potomkovia tajomnej vdovy žijú vo Vrbovom dodnes.
Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce.